Aktualności

16/08/2021
Chrapanie w ciąży - czy jest się czego bać?

Chrapanie w ciąży - czy jest się czego bać?

Chrapanie podczas snu to dosyć powszechny i wstydliwy problem. Niestety może negatywnie wpłynąć na jakość snu, a nawet być objawem groźnego dla zdrowia bezdechu sennego.

Częściej chrapanie dotyczy mężczyzn, jednak zdarza się również u kobiet, szczególnie w czasie ciąży. Badania wykazały, że nawet 30 % ciężarnych zmaga się z tą przypadłością.

Żadna z przyszłych mam nie powinna bagatelizować chrapania podczas snu - może ono wywołać szereg negatywnych skutków, a nawet przedwczesny poród. Dlatego jeśli zaobserwowałaś ten problem u siebie, koniecznie przeczytaj niniejszy tekst i zobacz jak sobie z nim skutecznie radzić.

Skąd się bierze chrapanie u kobiet w ciąży

Chrapanie to nic innego jak głośne oddychanie podczas snu. Powstaje podczas przechodzenia powietrza z nosa do płuc, w wyniku drgania wiotkiego podniebienia.

Nawet, jeśli ten problem nigdy wcześniej Cię nie dotyczył, może pojawić się w czasie trwania w ciąży, a szczególnie w trzecim trymestrze. Dzieje się tak dlatego, że spory przyrost tkanki tłuszczowej zwęża drogi oddechowe oraz pojawia się ucisk na przeponę. Tak więc z chrapaniem w ciąży częściej zmagają się panie, których przyrost masy ciała przekroczył dopuszczalne 13 kg.

Inną przyczyną chrapania przyszłej mamy mogą być także hormony. Wysoki poziom estrogenu powoduje przekrwienie i obrzęk śluzówki nosa, utrudniając prawidłowe oddychanie i dając wrażenie podobne jak przy przeziębieniu.

problem chrapania w czasie ciąży

Następstwa związane z chrapaniem w ciąży

Chrapanie to nie tylko problem akustyczny uprzykrzający spokojny sen partnerowi. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może być ono groźne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Zwłaszcza że wśród osób starszych nadal istnieje mit mówiący o tym, że jeśli ktoś chrapie to znaczy, że dobrze śpi.

Niestety jest zupełnie odwrotnie: chrapanie w głębokiej fazie snu obniża jego jakość. Osoby chrapiące w nocy mają często problem z wysypianiem, natomiast rankiem czują się zmęczone.

Skutki chrapania

Chrapanie samo w sobie nie jest chorobą, jednak być objawem poważnego w skutkach bezdechu sennego. Jest to schorzenie polegające na okresowym zatrzymaniu oddychania u osoby śpiącej. Często mówi się, że to przypadłość typowo męska, jednak obecnie wiadomo, że również występuje bezdech senny u kobiet.

Nieleczony bezdech senny przyczynia się do:

  • zaburzeń pracy serca,
  • niedotlenienia organizmu,
  • chorób wieńcowych,
  • podwyższonego ciśnienia krwi,
  • zwiększonego ryzyka cukrzycy.

 

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z bezdechem sennym, jednak kobiety chorują inaczej niż mężczyźni. Bezdech sprawia u nich większe ograniczenie saturacji i częstsze wybudzenia, dlatego ważna jest prawidłowa terapia, szczególnie podczas tak ważnego czasu, jakim jest ciąża.

Ponadto chrapanie nocne często idzie w parze z wielokrotnym wybudzeniem ze snu skutkującym niewyspaniem się, uczuciem rozbicia w ciągu dnia, brakiem koncentracji i energii, a także bólami głowy.

niebezpieczne skutki chrapania

Dlaczego chrapanie w ciąży jest szczególnie niebezpieczne?

W ciąży należy szczególnie dbać o swoje zdrowie. Pamiętajmy, że ważne jest także odpowiednie wysypianie się. Niestety chrapanie może nam to uniemożliwić, zakłócając regenerację i rozluźnienie mięśni.

Największe ryzyko dla kobiet w ciąży stanowią pojawiające się w wyniku chrapania epizody bezdechowe, upośledzające przepływ powietrza i nasycenie krwi tlenem. Może to skutkować obrzękami kończyn i twarzy u matki oraz zaburzeniem prawidłowego rozwoju malucha.

Wpływ chrapania matki na dziecko

Ponadto badania dowodzą, że chrapanie w ciąży może bezpośrednio wpłynąć na zmniejszenie wagi urodzeniowej dziecka i niską punktację w skali Apgar.

Dzieje się tak dlatego, że utrudniony oddech zaburza krążenie krwi, mogąc doprowadzić do niedotlenienia płodu, a nawet przedwczesnego porodu.

chrapanie w ciąży a dziecko

Chrapanie w ciąży - co robić?

Jeśli jesteś w ciąży i nagle zaczęłaś chrapać pod żadnym pozorem tego nie ignoruj. Najlepiej, jeśli bezzwłocznie udasz się do lekarza w celu skonsultowania problemu.

Możesz także podjąć działania, dzięki którym wspomożesz drogi oddechowe i polepszysz przepływ powietrza podczas spania.

Jak wspomóc pracę górnych dróg oddechowych?

Pracę nad eliminacją chrapania możesz rozpocząć już w ciągu dnia, wykonując proste ćwiczenia oddechowe. Wystarczy, że kilka razy weźmiesz powolny, głęboki wdech przez nos, przytrzymasz na moment powietrze w płucach, a następnie również powoli je wypuścisz.

Niezbędna okaże się aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Codzienny spacer zwiększa ogólne dotlenienie oraz pozwala spokojniej spać w nocy.

Coraz popularniejsze są również zajęcia ruchowe dla ciężarnych, takie jak joga lub pilates. Mają one na celu pomoc w utrzymaniu aktywności fizycznej oraz są świetnym sposobem na zawiązanie przyjaźni z innymi przyszłymi mamami.

Dobrze również popracować nad pozycją w łóżku, unikając ułożenia bezpośrednio na plecach. Przyda się ponadto płaska, wygodna poduszka. Nieodpowiednia pozycja może wpłynąć na uciskanie dróg oddechowych bądź zapadanie się podniebienia, co tylko wzmaga ryzyko chrapania. 

Kobieta w ciąży nie powinna także zapominać o częstym nawadnianiu. Picie wody przed snem oraz wietrzenie pomieszczenia pomogą walczyć z przesuszeniem śluzówki nosa mogącym utrudniać swobodne oddychanie.

Jeśli zdecydujesz się na jakiekolwiek środki z apteki, na przykład aerozole lub inhalacje, nie zapomnij o sprawdzeniu, czy mogą być stosowane podczas ciąży. Wybieraj tylko bezpieczne preparaty polecane przez lekarzy.

Więcej wskazówek, jak się pozbyć chrapania znajdziesz w dziale Aktualności.

Jaka pozycja do spania dla kobiety w ciąży?

Jak już było to wcześniej wspomniane, z chrapaniem można sobie radzić dzięki przyjmowaniu odpowiedniej pozycji. Niestety dla ciężarnej kobiety znalezienie ułożenia pozwalającego wygonie przespać noc może być trudnym wyzwaniem.

Najlepiej ułożyć się na lewym boku z podkurczoną blisko brzucha prawą nogą. Taka pozycja jest komfortowa, a zarazem ułatwia oddychanie.

przyczyny chrapania w ciąży

Podczas ciąży kobiety muszą szczególnie troszczyć się o siebie. Nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów. Wśród nich jest także chrapanie, które może okazać się naprawdę groźne, zarówno dla mamy jak i dziecka.

Jeśli zaczęłaś chrapać, koniecznie udaj się do specjalisty. Pamiętaj, że zdrowie Ciebie i Twojego dziecka jest najważniejsze!Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.