Aktualności

14/10/2019
Bezdech senny u kobiet - objawy, leczenie, zagrożenia

Bezdech senny i towarzyszące mu chrapanie zwykle dotyczą mężczyzn. Okazuje się jednak, że dotykają również kobiet, dla których stanowią jeszcze większe zagrożenie. Okazuje się, że serce chrapiących pań jest zmuszone pracować zbyt ciężko, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie są objawy bezdechu sennego u kobiet i jak go leczyć?

kobieta w czasie snu

Objawy bezdechu sennego u kobiet

Obturacyjny bezdech senny u kobiet wywołuje objawy identyczne jak u mężczyzn. Najważniejszym i bardzo łatwym do zauważenia jest oczywiście chrapanie. Należy pamiętać, że nie każde chrapanie oznacza, że mamy do czynienia z obturacyjnym bezdechem sennym, natomiast pacjent dotknięty OBS zawsze chrapie. Temu objawowi muszą towarzyszyć także inne, aby można było wstępnie rozpoznać bezdech i rozpocząć dokładniejszą diagnostykę. Do częstych objawów należą:

 • wielokrotnie powtarzające się w ciągu jednej nocy epizody zatrzymania oddechu albo znacznego ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych pacjenta,
 • chrapanie,
 • niespokojny sen, wiercenie się w łóżku,
 • częste wybudzanie ze snu,
 • poranne bóle głowy,
 • uczucie zmęczenia w ciągu dnia,
 • spadek saturacji (mierzona w chwili zatrzymania oddechu, saturacja jest nawet o 4% niższa niż w czasie czuwania), niedotlenienie organizmu,
 • wzmożona potliwość w czasie snu,
 • przyspieszenie rytmu serca, niepokój,
 • zwiększona potrzeba oddawania moczu.

Niestety pacjent sam nie jest w stanie zauważyć u siebie napadu bezdechu, jeśli nie wybudzi się ze snu w czasie jego trwania. Zwykle to jego bliscy zgłaszają problem, zaniepokojeni powtarzającymi się co noc przerwami w oddychaniu.

Bezpośrednią przyczynę chrapania stanowi zmniejszone napięcie mięśniowe górnych dróg oddechowych - wówczas ściany gardła oraz podniebienie miękkie zapadają się, przepływ powietrza staje się bardzo utrudniony, a efektem tego jest właśnie charakterystyczny dźwięk. Kiedy jednak dojdzie do całkowitego zablokowania przepływu powietrza, następuje chwilowe zatrzymanie oddychania - tak zwany obturacyjny bezdech senny. Do rozwinięcia OBS i zwiększenia częstotliwości ataków bezdechu mogą przyczyniać się takie czynniki, jak:

 • skrzywiona przegroda nosowa lub polipy w jamie nosowej,
 • rozpulchnienie tkanek po przebytej infekcji,
 • wiotkość podniebienia miękkiego spowodowana np. obniżeniem napięcia mięśniowego lub nieprawidłowościami w budowie żuchwy,
 • spożywanie zbyt obfitych posiłków tuż przed snem,
 • picie alkoholu i palenie tytoniu,
 • nieleczona niedoczynność tarczycy,
 • płeć męska - mężczyźni znacznie częściej cierpią na OBS, choć i kobietom się on zdarza.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na
https://zdrowysen.info/bezdech-senny-u-kobiet.

Zagrożenia wynikające z nieleczonego OBS

Trzeba pamiętać, że nieleczony bezdech senny może mieć bardzo negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie pacjenta, ale również na jego zdrowie, przyczyniać się bowiem może do rozwoju poważnych chorób. Dlaczego należy reagować natychmiast po stwierdzeniu u pacjenta objawów obturacyjnego bezdechu sennego? Ponieważ:

 • w wyniku niedotlenienia i przerywanego snu pacjent w ciągu dnia odczuwa zmęczenie, ból głowy, może mieć problemy z koncentracją, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku kierowców;
 • mogą pojawić się problemy z pamięcią oraz potencją;
 • osoby cierpiące na bezdech senny są w około 70% bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy typu II;
 • u osób ze zdiagnozowanym bezdechem sennym znacznie częściej występuje nadciśnienie tętnicze oraz choroby układu sercowo - naczyniowego;
 • pacjenci cierpiący na OBS są aż dwu - czterokrotnie bardziej narażeni na wystąpienie zawału serca;
 • osoby z OBS w aż 80% cierpią na otyłość;
 • wzrasta ryzyko zachorowania na depresję.

Jak widać, bardzo istotnym jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza i rozpocząć terapię. Odpowiednio wcześnie podjęta pozwoli pacjentowi znów cieszyć się spokojnym, regenerującym snem i uniknąć przykrych konsekwencji nieleczonego OBS. Trzeba pamiętać, że nawet u tych osób, które odczuwają rano jedynie zmęczenie, zmiany w organizmie już zaczęły postępować. To właśnie wtedy jest najlepszy czas na diagnostykę i ewentualne rozpoczęcie terapii.

Leczenie OBS

Obecnie medycyna oferuje pacjentom kilka metod leczenia bezdechu sennego. Część lekarzy jest zdania, że najlepszym wyjściem jest leczenie chirurgiczne, ale wskazane jest ono wyłącznie w przypadku pacjentów, którzy nie mają schorzeń kardiologicznych i zredukowali wagę swojego ciała. Kolejna metoda - nakładanie specjalnego klipsa na nos nie jest imponująco skuteczna, za to z pewnością bardzo niekomfortowa. Opracowywane są także metody farmakologiczne polegające na przyjmowaniu przez pacjenta środków stymulujących ośrodek oddechowy. Zawsze natomiast poleca się pacjentom redukcję wagi ciała, abstynencję oraz zaprzestanie palenia, unikanie spania na plecach i spanie na boku.

Nowoczesną, nie wymagającą interwencji chirurgicznej oraz przyjmowania leków, metodą radzenia sobie z napadami bezdechu jest stosowanie aparatu CPAP. To niewielkie urządzenie, które za pośrednictwem maseczki wytwarza w drogach oddechowych dodatnie, stałe ciśnienie. Dzięki temu struktury tworzące gardło nie mogą się zapaść, a powietrze może swobodnie przepływać do płuc i z powrotem. Bardzo wysoka skuteczność tej metody idzie w parze z wygodą i komfortem pacjenta.

Aparaty CPAP, dostępne w wielu modelach, są urządzeniami o niewielkich rozmiarach i niskiej wadze. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w domu, ale bez najmniejszych przeszkód można zabrać je także w podróż służbową czy na wakacje. W dodatku pracują niezwykle cicho, nie przeszkadzają w śnie pacjentowi i jego bliskim.

Efekty stosowania aparatu CPAP często można zauważyć już po pierwszej nocy jego stosowania - pacjent budzi się rano wypoczęty, spokojny i zrelaksowany, bez bólu głowy i rozdrażnienia. W ciągu dnia nie ma problemów z koncentracją i czasem reakcji. Przy regularnym stosowaniu aparatu pacjent zyskuje także na zdrowiu. Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, depresję, nadciśnienie tętnicze czy ryzyko zawału - maleją.

Pracę z aparatem należy rozpocząć pod okiem lekarza, który dobierze dla pacjenta indywidualne parametry terapeutyczne oraz wypisze wniosek do NFZ o dofinansowanie zakupu niezbędnego sprzętu medycznego w terapii obturacyjnego bezdechu sennego. Pacjent wraz z aparatem musi zakupić także maseczkę. Obecnie na rynku istnieje ogromna ilość różnorodnych modeli maseczek:

 • maski pełnotwarzowe,
 • maski nosowe,
 • maski poduszeczkowe.

Produkowane są one z nowoczesnych, miękkich i przewiewnych materiałów i tworzyw, które minimalizują zaczerwienienia i dyskomfort. Skonstruowane są tak, aby umożliwić pacjentowi przyjmowanie dowolnej pozycji w czasie snu oraz, w zależności od modelu, nie przeszkadzać w bliskości z jego partnerem. Dla pań stworzono specjalną linię maseczek lżejszych i mniejszych, które doskonale dopasowują się do drobnej, delikatnej twarzy.

Kobiety są obarczone mniejszym ryzykiem wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) niż mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że problem ten ich nie dotyka w ogóle. A ponieważ przypadłość ta może być dla pań tak samo uciążliwa i wywoływać tak samo niebezpieczne skutki, warto zawsze skorzystać z nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.