Aktualności

03/02/2019
Jak pozbyć się chrapania? — Praktyczne porady

Problem chrapania dotyka co dziesiątą osobę. Mężczyźni stanowią w tym aż 80%. Choć większość przypadków chrapania nie jest szkodliwa dla zdrowia, nie wolno lekceważyć tej przypadłości. Poniżej znajdziecie garść informacji na ten temat oraz przykładowe sposoby na wyeliminowanie dolegliwości.

Co to jest chrapanie?

Mówiąc krótko, jest to objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Około 60% dorosłych chrapie w tzw. sposób fizjologiczny, niebędący szkodliwym dla zdrowia. Problem pojawia się, gdy staje się ono patologiczne i towarzyszy mu brak przepływu powietrza przez krtań, czyli bezdech. Objawia się on bardzo gwałtownymi, i głośnymi, wdechami następującymi po 10 do 60 sekundowej przerwie w oddychaniu. Jeśli takie bezdechy występują częściej, niż 10 razy w ciągu godziny, nie jest to już chrapanie, ale zespół bezdechu sennego. Bezdechom może towarzyszyć pocenie się lub nawet spowodowane niedotlenieniem sinienie.

Sprawdź przyczyny i skuteczny sposób leczenia

nieodpowiednia pozycja w czasie snu może wywołać chrapanie

Co je powoduje?

W czasie snu mięśnie wiotczeją, przez co tylna część gardzieli zwisa, dotykając nasady języka. W normalnych warunkach pozostająca wtedy szczelina jest wystarczająca dla sprawnego oddychania. Jeśli jednak występuje niedrożność dróg oddechowych, pojawia się trudność z nabraniem powietrza do płuc. Spowodowane tym zwiększenie stężenia dwutlenku węgla we krwi warunkuje mózg do pobudzenia dodatkowych mięśni oddechowych — przepony i klatki piersiowej. Efektem jest gwałtowny wdech połączony z głośnym dźwiękiem.

Kto częściej cierpi na tę dolegliwość?

Jak wspomniano we wstępie, problem chrapania dotyka głównie mężczyzn. Są na nie narażone szczególnie osoby o wydłużonym podniebieniu miękkim, przerośniętym języczku, powiększonych migdałkach, ze skrzywioną przegrodą nosową lub innymi nieprawidłowościami w budowie dróg oddechowych. Chrapanie dotyka także ludzi z nadwagą lub otyłych, kobiety po menopauzie oraz spożywających przed snem większe ilości alkoholu.

wygodna pozycja do spania

Domowe sposoby leczenia chrapania

Istnieje przynajmniej kilka prostych rozwiązań do zastosowania w zwalczeniu zwykłej odmiany tego problemu. Oto przykładowe sposoby na chrapanie:

Zmiana pozycji snu

Najprostsza z dostępnych metod. Spanie na plecach znacznie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się chrapania. Dzieje się tak, ponieważ w tej pozycji gardło jest bardziej rozluźnione — język opada ku tyłowi, otwierają się usta i zwęża się kanał nosogardła. Dlatego zmiana pozycji na boczną przyniesie zdecydowaną poprawę. Będzie to wymagało przyzwyczajenia się, jednak ostatecznie przyniesie spokojniejszy sen.

Dobór odpowiedniej poduszki

Prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa nie tylko zredukuje prawdopodobieństwo chrapania, ale także wpłynie na regenerację organizmu i zdrowy spoczynek. Poduszka powinna być płaska — wysokie ułożenie powoduje zwężenie dróg oddechowych. Dobrym rozwiązaniem będzie też dopasowująca się do kształtu głowy poduszka anatomiczna.

Redukcja nadmiernej wagi

Nadwaga i otyłość powoduje nie tylko chrapanie, ale i wiele innych problemów zdrowotnych. Gromadzący się w okolicach szyi tłuszcz może naciskać na gardło i tym samym utrudniać prawidłowy przepływ powietrza. Już niewielka redukcja wagi zmniejszy częstotliwość chrapania.

Rezygnacja z używek

Alkohol spożywany mniej niż dwie godziny przed snem powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka. Podobne działanie wykazują środki nasenne i uspokajające. Natomiast nikotyna prowadzi do zalegania śliny w tchawicy i krtani, podrażnień gardła i obrzęku śluzówki, co w stopniu znacznym utrudnia wydobywanie się powietrza z płuc.

Lekkie kolacje

Ostre lub tłuste wieczorne posiłki mogą przyczynić się do wystąpienia chrapania. Podobnie przetwory mleczarskie — wpływają na zwiększenie ilości śluzu w gardle i nosie. Lepiej więc zdecydować się na coś lekkiego, najlepiej też bogatego w błonnik.

Wyleczenie infekcji

Jeśli chrapanie pojawia się sezonowo, w okresie podatności organizmu na przeziębienia, jego przyczyną będzie prawdopodobnie katar, zapalenie zatok lub powiększone migdałki. W takim przypadku właściwe wyleczenie infekcji powinno pozwolić się z nim pożegnać.

Ćwiczenia przeciw chrapaniu

Chodzi tutaj o trening mięśni szyi, szczęki i języka. Wzmocnione w ten sposób będą mniej wiotczeć, co w pewnych przypadkach zredukuje możliwość wystąpienia chrapania. Pomóc może tutaj już zwykłe żucie gumy lub regularne śpiewy.

Olejki eteryczne

Sprawdzonym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych jest też wdychanie aromatów roślinnych — eukaliptus, mięta, pichta, czy mentol pomogą zadbać o spokojny sen. Wystarczy zmieszanym proporcjonalnie z wodą olejkiem spryskać łóżko w okolicy głowy przed pójściem spać.

Preparaty ułatwiające oddychanie

Dostępnych jest wiele preparatów, które dostać można bez recepty. Będą to zarówno spreje do rozpylania w gardle, listki przyklejane na podniebienie, jak i ziołowe tabletki. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni — bezpieczny, skuteczny i niepowodujący skutków ubocznych.

W jakich przypadkach udać się do specjalisty?

Jeśli żadna z proponowanych wyżej metod nie przyniosła ulgi, niezbędna będzie wizyta u laryngologa. Pozwoli ona poznać przyczynę chrapania, którą może być wspomniana wcześniej nieprawidłowość w budowie dróg oddechowych lub nawet obecność polipów w nosie. Specjalista w takim wypadku zleci zabieg, który rozwiąże problem.

Niezwłocznie udaj się do lekarza, jeśli chrapaniu towarzyszą następujące objawy:

  • ciągłe uczucie senności w ciągu dnia, mimo wystarczającej ilości snu
  • rozdrażnienie
  • częste bóle głowy
  • trudności z koncentracją
  • obniżenie sprawności intelektualnej
  • spadek potencji u mężczyzn.

Są to bowiem symptomy bezdechu sennego, który wymaga specjalistycznego leczenia.

Podsumowanie

Większość przypadków chrapania nie jest groźna i można się go pozbyć stosunkowo prostymi domowymi metodami. Jeśli jednak mimo ich zastosowania problem nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to oznaczać, że chrapiący cierpi na zespół bezdechu sennego — chorobę, która nieleczona niesie ze sobą poważne skutki.Czy mam bezdech senny?
Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>