Głośno i nieregularnie chrapiesz?
Możesz zasnąć za kierownicą!

Często się budzisz, a rano wstajesz niewyspany, zmęczony i masz problemy z koncentracją?

Choć raz zdarzyło Ci się przysnąć za kierownicą?

Jesteś w grupie ryzyka i możesz zasnąć za kierownicą!

Nieleczony bezdech senny, na skutek niedotlenienia i licznych mikrowybudzeń w ciągu nocy, może powodować m.in. osłabienie koncentracji i przysypianie w ciągu dnia, także podczas jazdy samochodem, nawet na krótkich dystansach. Zadbaj o siebie i zdrowie swoich najbliższych: przeprowadź diagnostykę i w razie potrzeby rozpocznij leczenie.

Badania wykazały, że obturacyjny bezdech senny u kierowców zwiększa 7-krotnie ryzyko wypadków w porównaniu do osób zdrowych.

Wg badań amerykańskiej AAA Foundation for Traffic Safety kierowcy z tym schorzeniem powodują:

  • 7% wypadków, w których poszkodowany doznał stałego uszczerbku na zdrowiu,
  • 13% wypadków, w których poszkodowany musiał być hospitalizowany,
  • aż 21% wypadków, w których ofiara poniosła śmierć.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 23.12.2015, zmieniającym rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców, do listy chorób groźnych dla kierowców dopisano obturacyjny bezdech senny.

Co oznaczają dla kierowców nowe przepisy?

Zdiagnozowany i nieleczony obturacyjny bezdech senny oznacza przeciwwskazanie do prowadzenia pojazdu. Nikt nie chce stracić prawa jazdy.

Lekarz orzecznik może uznać, że jesteś zagrożony obturacyjnym bezdechem sennym. Może wówczas wstrzymać wydanie prawa jazdy i skierować Cię na badania.

Jeśli badania wykażą, że masz umiarkowaną lub ciężką postać bezdechu sennego, musisz dostarczyć lekarzowi orzecznikowi dokumentację, iż się leczysz i jesteś pod stałą kontrolą lekarza.

Wdrożenie leczenia powoduje zniesienie symptomów choroby i pozwala nie tylko normalnie funkcjonować, ale też zabezpieczy Cię przed utratą prawa jazdy. Ale ważniejsze jest to, że zmniejszasz prawdopodobieństwo spowodowania kolizji. Dbając o swoje zdrowie – dbasz o najbliższych, którzy z Tobą podróżują.

Wreszcie możesz odetchnąć pełną piersią!

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka - wykonaj prosty test, który znajdziesz tutaj i przekonaj się, czy możesz mieć obturacyjny bezdech senny.

Sprawdź, gdzie w Twoim województwie można wykonać badanie diagnostyczne w kierunku obturacyjnego bezdechu sennego: lista pracowni.

Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.