Aktualności

05/01/2023
Jesteś przed 30-tką i masz problemy z chrapaniem? Sprawdź najczęstsze przyczyny i jak sobie z nimi radzić

Jesteś przed 30-tką i masz problemy z chrapaniem? Sprawdź najczęstsze przyczyny i jak sobie z nimi radzić

Nie ulega wątpliwości, że wysokiej jakości sen jest potrzebny do prawidłowej regeneracji całego organizmu. Faktem jest również to, że odpowiednia dawka odpoczynku korzystnie wpływa na zdrowie człowieka i jest lekarstwem na wiele nieinwazyjnych chorób. Nocny spoczynek bywa często zakłócany głośnym chrapaniem, czyli przypadłością, która według wielu osób dotyczy jedynie mężczyzn - nic bardziej mylnego. Nocne charczenie dotyka nie tylko panów, lecz również kobiet w każdym wieku. Zatem jak przestać chrapać?

Chrapanie - czym dokładnie jest?

Nocne chrapanie nie jest uważane za chorobę, z reguły określa się je jako zaburzenie oddychania występującego w trakcie snu, które może być ściśle związane z problemami zdrowotnymi. Nie ulega wątpliwości, że ta uciążliwa przypadłość jest szczególnie irytująca dla partnerów osób chrapiących. Natężenie dźwięków wydobywających się z ust takiej osoby może osiągać nawet 90 decybeli (podobnie jak kosiarka do trawy), co może zakłócić sen domowników.

Uciążliwe i głośne chrapanie to nic innego jak wibracje tkanek miękkich gardła i jamy ustnej. Nieprzyjemne odgłosy są najczęściej spowodowane zwężeniem dróg oddechowych. W trakcie snu wszystkie mięśnie są rozluźnione, tylna część gardzieli opada, a język dotyka podniebienia, zostawiając niewielką szczelinę na przejście powietrza. Powietrze, przedostające się przez górne drogi oddechowe, wprawia wiotkie tkanki w ruch, powodując drganie i wibracje, co w konsekwencji prowadzi do wydobycia się głośnych dźwięków chrapania.

Przyczyny chrapania podczas snu

Częstotliwość występowania problemów z nocnym chrapaniem jest w dużym stopniu uzależniona od wieku oraz płci człowieka. Faktem jest, że najczęściej chrapią mężczyźni (otyli, palący papierosy, spożywający w nadmiernych ilościach alkohol, cierpiący na nadciśnienie tętnicze) po 40. roku życia, niemniej jednak wiele kobiet również boryka się z tą przypadłością, szczególnie w trakcie menopauzy.

Zaburzenia oddychania w trakcie snu rzadziej można zauważyć u dzieci. Przyczyną chrapania u najmłodszych są tymczasowe dolegliwości, związane z powiększeniem migdałków lub niedrożnością nosa. Wydobywanie się niepokojących odgłosów w czasie snu przez malucha poniżej 1. roku życia powinno być konsultowane z lekarzem, ponieważ często ma to związek z wiotkością elementów chrzęstnych w krtani. Warto również pamiętać, że niedobór snu spowodowany głośnym charczeniem może spowolnić rozwój niemowlęcia.

Główne przyczyny chrapania są następujące:

 • nadwaga i otyłość,
 • przerost migdałków podniebiennych,
 • krzywa przegroda nosowa,
 • obniżone napięcie mięśni języka i gardła,
 • nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych,
 • polipy jamy nosowej,
 • przyjmowanie antydepresantów lub leków zwiotczających mięśnie,
 • długotrwałe palenie papierosów,
 • spożywanie alkoholu bezpośrednio przed snem,
 • przeziębienie lub zapalenie zatok,
 • przemęczenie organizmu.

Chrapanie a obturacyjny bezdech senny (OBS)

Najczęstszą przyczyną chrapania jest powszechnie znany bezdech senny, którego wyznacznikiem są częste epizody ograniczenia lub całkowitego zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe (spłycenie oddechu musi trwać dłużej niż 10 sekund). Zaburzenie to może prowadzić do stanów bezpośredniego zagrożenia życia, a także sprzyja rozwojowi niebezpiecznych chorób.

W przypadku obturacyjnego bezdechu sennego chory nabiera powietrze, jednakże nie trafia ono do płuc. Taka sytuacja może trwać od kilku sekund do nawet minuty. Mózg w tym czasie pobudza do pracy przeponę i mięśnie klatki piersiowej, ponieważ duże stężenie dwutlenku węgla we krwi informuje go o tym, że w organizmie śpiącego człowieka dzieje się coś niebezpiecznego. Po bezdechu najczęściej występuje bardzo gwałtowny wdech i nagłe wybudzenie.

Sen osoby cierpiącej na OBS jest ciągle przerywany i bardzo płytki. Oznacza to, że chory w ciągu dnia jest niewyspany i ma problemy z koncentracją. Co więcej, przy każdym epizodzie zatrzymania lub spłycenia oddechu dochodzi do krótszego bądź dłuższego niedotlenienia tkanek, wzrasta również ciśnienie tętnicze i bicie serca.

Ograniczony przepływ powietrza w czasie snu prowadzi do wielu groźnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak:

 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
 • nadciśnienie płucne,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzyca typu II i nietolerancja glukozy,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • impotencja,
 • przyrost masy ciała,
 • nykturia,
 • przewlekły ból głowy.

Osoby cierpiące na bezdech senny zazwyczaj nie są tego świadome, dlatego warto obserwować osobę, która głośno chrapie, aby poinformować ją o niebezpiecznej przypadłości i namówić na wizytę u specjalisty. Kliknij tutaj i dowiedz się szczegółowych informacji na temat nocnego chrapania oraz tego, jak się go pozbyć.

Przyczyny chrapania - jak je znaleźć?

Wszystkie osoby mające problem z głośnym chrapaniem, a także te, u których podejrzewa się obturacyjny zespół bezdechu sennego, powinny poddać się odpowiednim badaniom w celu wykluczenia diagnozy lub wdrożenia odpowiedniej metody leczenia. Chorzy w pierwszej kolejności dostaną skierowanie na polisomnografię - poligraficzne badanie snu. Przeprowadzane jest ono w specjalnych placówkach medycznych przystosowanych do takich działań diagnostycznych lub w szpitalu. Istnieje również możliwość wykonania tego całonocnego badania w warunkach domowych przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Nie jest ono jednak tak dokładne i jednoznaczne, jak to przeprowadzane w placówce.

Pięciostopniowa diagnostyka przyczyn chrapania:

 • konsultacja z laryngologiem,
 • tomografia komputerowa,
 • badanie drożności przewodów nosowych,
 • badanie polisomnograficzne,
 • badanie fiberoskopowe (nie u wszystkich pacjentów).
głęboki zdrowy sen

Popularne sposoby na chrapanie

Pierwszym, najprostszym sposobem na poradzenie sobie z chrapaniem, jest zmiana pozycji podczas snu. Leżenie na wznak i spanie na brzuchu prowadzi do znacznego ograniczenia dopływu powietrza do płuc. Ta metoda nie jest jednak w stu procentach skuteczna, ponieważ niektóre osoby chrapią w każdej pozycji, przysparzając o bóle głowy i irytację pozostałych domowników.

Drugą metodą na wyleczenie chrapania jest wybór odpowiedniej poduszki. Należy pamiętać, że spanie z głową wysoko jedynie potęguje problem. W tym celu najlepiej jest zainwestować w tzw. poduszki anatomiczne, które wpłyną korzystnie również na kręgosłup.

Aby pożegnać uciążliwe charczenie w nocy, należy zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów bezpośrednio przed snem. Napoje wysokoprocentowe rozluźniają mięśnie gardła, z kolei nikotyna przyczynia się do zalegania śliny w tchawicy. Wymienione przypadłości to częste przyczyny chrapania.

Dużym uznaniem w walce z omawianą dolegliwością cieszą się różnego rodzaju olejki eteryczne oraz łatwe ćwiczenia na chrapanie, angażujące język, szczękę i mięśnie policzkowe.

Operacyjne leczenie chrapania

W niektórych przypadkach wyżej wymienione metody nie wpływają odpowiednio na zniwelowanie uciążliwego chrapania. Problem z wydawaniem nocnych odgłosów można wyleczyć poprzez skorygowanie skrzywionej przegrody nosa, wszczepienie implantów w podniebienie miękkie, zabieg laserowego zmniejszenia języczka itp.

Należy pamiętać, że w inwazyjnym leczeniu chrapania istotną rolę ogrywa rekonwalescencja. W tym celu należy stosować się do zaleceń lekarza i co najważniejsze - zmienić styl życia oraz sposób odżywiania, a w okresie kuracji całkowicie zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu.

Podsumowanie

Chrapanie to nieprzyjemna przypadłość, która dla większości osób jest powodem do wstydu. Jeśli wydawanie niepokojących odgłosów w trakcie snu nie jest związane z bezdechem sennym, opisaną dolegliwość można zwalczyć domowymi sposobami, dbając o higienę dróg oddechowych. W przypadku, gdy to nie rozwiąże problemu, należy skontaktować się ze specjalistą, gdyż chrapanie może być objawem poważnej choroby.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.