Aktualności

13/10/2022
Do jakiego lekarza z chrapaniem?

Do jakiego lekarza z chrapaniem?

Chyba każdy z nas słyszał kiedyś odgłos chrapania, czy to u współmałżonka, innego członka rodziny czy nawet znajomego. Chrapanie to nie tylko dźwięki, które przeszkadzają podczas snu, ale również dyskomfort, a nawet niebezpieczeństwo, na jakie jest narażona osoba, która chrapie. Chrapanie jest wywoływane tym, że powietrze ma utrudniony przepływ przez gardło.

Jednak nie każde chrapanie jest niebezpieczne, to najbardziej zagrażające życiu i zdrowiu jest głośne, nieregularne i z wieloma przerwami w oddychaniu, lub spłyconym oddechem, nazywane obturacyjnym bezdechem sennym, czyli OBS.

Przyczyny chrapania

Gdy śpimy, mięśnie, które są odpowiedzialne za kontrole górnych dróg oddechowych rozluźniają się. Efektem nadmiernie rozluźnionych tych właśnie mięśni jest opadanie podniebienia miękkiego i języczka co zaś skutkuje zwężeniem dróg oddechowych. Wtedy właśnie u niektórych osób mamy do czynienia z chrapaniem.

Skłonność do chrapania zwiększa się z wiekiem, rzadziej chrapią osoby młode, częściej te w wieku średnim lub seniorzy. Są osoby, które chrapią zawsze, inne tylko po przebytym wysiłku fizycznym lub po spożyciu alkoholu.

Do przyczyn chrapania można zaliczyć m.in.

 • obniżone napięcie mięśni języka i gardła,
 • zaburzenie drożności nosa,
 • przerost migdałków,
 • otyłość,
 • krzywą przegrodę nosową,
 • wrodzone wady dróg oddechowych,
 • alergie,
 • palenie papierosów,
 • alkohol,
 • spanie na wznak,
 • różne przebyte choroby.

Niekiedy chrapanie jest efektem infekcji oddechowych np. zapalenia zatok. W takich przypadkach po wyleczeniu dolegliwości chrapanie ustępuje. Niektóre leki np. te uspokajające lub antydepresanty również powodują chrapanie.

Obturacyjny bezdech senny (OBS)

Jeżeli górne drogi oddechowe są zwężone za bardzo, przepływ powietrza zmniejsza się. Skutkiem tego są problemy z oddychaniem lub zupełny brak oddechu, gdy zablokują się one całkowicie, wtedy takie zjawisko nazywane jest obturacyjnym bezdechem sennym, czyli jest to właśnie ten rodzaj chrapania, który stanowi dla nas zagrożenie. Przerwy w oddychaniu trwają od kilku do kilkunastu sekund i są procesem, który może często powtarzać się w ciągu nocy. Efektem tego jest zjawisko duszenia się, po czym następuje przebudzenie i powrót akcji oddechowej.

Do zdiagnozowania OBS służy polisomnografia, która mierzy ruchy klatki piersiowej podczas oddychania, utlenienie krwi, oraz przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Można również wykonać badania EEG i EOG, aby sprawdzić, czy pacjent śpi i w jakiej fazie snu się znajduje. Dzięki nim można także określić stopień zaawansowania choroby.

Diagnozę OBS można przeprowadzić również w warunkach domowych. Podczas badania poligrafem, monitoruje się podstawowe parametry życiowe człowieka, które wpływają na przebieg snu:

 • przepływ powietrza
 • saturację
 • wysiłek oddechowy
 • pozycję
 • chrapanie

W przypadku gdy sama poligrafia nie pozwoli na pełną diagnozę, specjalista udzieli Ci wskazówek odnośnie zaleceń przeprowadzenia pełnych badań polisomnograficznych.

obturacyjny bezdech senny

Jakie są skutki chrapania

Do skutków można niewątpliwie zaliczyć niedotlenienie całego naszego organizmu oraz jego narządów. Efekty najczęściej odczuwa się w ciągu dnia w postaci zmęczenia, rozdrażnienia, senności, problemów z koncentracją, występuje też ból głowy, a czasami obrzęk śluzówki. Obniża się też wydolność fizyczna oraz intelektualna, u Panów często również występują problemy z potencją.

Przeczytaj także: Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn - przyczyny i sposoby leczenia

OBS może powodować rozmaite choroby, które są zagrożeniem dla zdrowia i życia np. udar mózgu, zawał serca, zaburzenia rytmu serca, insulinooporność, a nawet może skończyć się nadciśnieniem tętniczym, czy doprowadzić do poważnych schorzeń układu oddechowego. Wszystkie te stany zagrażające życiu mogą doprowadzić do nagłej śmierci. Co ważne, u osób z OBS prawdopodobieństwo rozpoznania cukrzycy typu 2 wzrasta aż do 70%!

Kolejnymi skutkami u chorych na OBS jest unikanie spotkań towarzyskich, często poprzez odczuwanie nadmiernego zmęczenia, osoby takie stronią też od aktywności fizycznej. Coraz częściej chrapanie wpływa także negatywnie na relacje w związkach partnerskich. Wszystko przez to, że osoba, która śpi, albo próbuje spać obok osoby chrapiącej, po prostu się nie wysypia, czego następstwem jest rozdrażnienie, zmęczenie itp. końcowym efektem mogą być kłótnie, a nawet oddzielna sypialnia! Oszacowano, że przez nocne chrapanie u partnera tracimy około 1-1,5h snu w ciągu jednej nocy.

Kolejnym ważnym argumentem, aby zająć się leczeniem chrapania, jest fakt, że osoby posiadające te dolegliwość, a będące kierowcami zwiększają ryzyko spowodowania wypadku nawet do 7 razy. Wszystko przez nadmierną senność i problemy z koncentracją. Dbaj o siebie oraz innych i pozbądź się chrapania.

Leczenie chrapania

Do jakiego lekarza należy się udać odnośnie chrapania? Czy da się wyleczyć chrapanie? - są to najczęściej zadawane pytania odnośnie tego problemu. Okazuje się, że chrapanie można wyleczyć, szczególnie jeśli jest objawem obturacyjnego bezdechu sennego, powinno się to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich w czasie snu doznaje OBS należy zgłosić się do poradni pulmonologicznej i wykonać badanie polisomnograficzne. Lekarz pulmonolog zajmuje się leczeniem chorób płuc i układu oddechowego zatem będzie odpowiednią osobą, aby zająć się tym problemem, natomiast lekarz rodzinny powinien wystawić nam odpowiednie skierowanie do poradni pulmonologicznej.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić czy mam bezdech senny czy po prostu chrapię?

leczenie chrapania

Jeżeli chodzi o metodę leczenia OBS, warto wiedzieć, że jest ona dobierana indywidualnie z uwagi na różny stopień występowania objawów. Dla przykładu, pacjenci z nadwagą otrzymują zalecenia zwiększenia aktywności fizycznej, niezażywania środków nasennych, unikania alkoholu, oraz zrzucenia zbędnych kilogramów i stosowania się do wyznaczonej diety. Jednak złotym, standardem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego u większości chorych jest leczenie z wykorzystaniem aparatów CPAP. Polega ona na tym, że w drogach oddechowych wytwarzane jest stałe dodatnie ciśnienie powietrza. Podczas leczenia aparatem CPAP na czas snu trzeba zakładać odpowiednią, dopasowana do indywidualnych potrzeb maskę, zakrywającą np. nos i usta lub sam nos. Maska ta podłączona jest do aparatu CPAP specjalną rurką. Aparat w tym czasie dozuje powietrze o odpowiednim ciśnieniu. Przy odpowiednio dobranej terapii pacjent odczuwa poprawę komfortu snu i życia już od pierwszych nocy z aparatem.

Dla chorych ubezpieczonych aparaty są częściowo refundowane przez NFZ w wysokości 90% ceny podstawowego sprzętu. W kosztach refundacji mogą partycypować także ośrodki pomocy takie jak: PCPR, MOPS, PFRON.

Terapia aparatami CPAP jest obecnie najskuteczniejszą metodą w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. Efekty są odczuwalne nawet po pierwszym użyciu. Urządzenie nie sprawia dyskomfortu w użytkowaniu ani dla nas, ani dla innych domowników, jest ciche, a maska nie przeszkadza podczas snu.

Czasami pomocą dla osób cierpiących na dolegliwość chrapania jest wykorzystanie odpowiedniej poduszki. Dobrze sprawdzają się poduszki anatomiczne, dzięki którym głowa i kręgosłup mają odpowiednie podparcie. Taka poduszka dodatkowo wpływa pozytywnie na nasz kręgosłup i pomaga w dolegliwościach bólowychi

.

Jeżeli zmagasz się z chrapaniem, a co gorsza podejrzewasz u siebie obturacyjny bezdech senny, to nie zwlekaj i udaj się do lekarza rodzinnego po skierowanie do poradni pulmonologicznej. Pamiętaj, że bezdech senny jest stanem zagrażającym życiu. Leczenie chrapania nie jest trudne, nie zwlekaj. Dbaj o siebie!Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.