Aktualności

09/04/2019
Jak sprawdzić czy mam bezdech senny czy po prostu chrapię?

Często słyszy się o wypadkach samochodowych. Niektóre z nich są bardzo poważne, a mogą nawet być przyczyną śmierci. Za zdarzenia potencjalnie wypadkowe odpowiedzialność bierze kierowca. Wielokrotnie powodem takiego zdarzenia drogowego jest zaśnięcie kierowcy, zjechanie z pasa ruchu i ewentualne uderzenie. Można stać się sprawcą nie tylko własnej śmierci, ale również śmierci pasażerów. Dlatego warto przeprowadzać badania profilaktyczne. Kierowca, który w czasie snu chrapie, powinien zbadać się dodatkowo pod kątem obturacyjnego bezdechu sennego, stanowiącego jedną z przyczyn zasypiania za kierownicą.

Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, które charakteryzuje się głośnym nieregularnym chrapaniem, przerywanym krótkotrwałymi zatrzymaniami oddechu. W czasie snu to zdarzenie powtarza się od 5, a w ciężkich przypadkach nawet powyżej 30 razy w ciągu jednej godziny. Powoduje to następstwa, które są odczuwalne w ciągu dnia, takie jak: zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią, poranne bóle głowy, nadciśnienie, uczucie ciągłego niewyspania, a więc i nadmierną senność.

Jak powstaje?

W czasie snu mięśnie górnych dróg oddechowych rozluźniają się, a ich nadmierne rozluźnienie powoduje opadanie podniebienia miękkiego, a w następstwie - zwężenie górnych dróg oddechowych. Wówczas utrudniony jest przepływ powietrza do płuc. Podczas oddychania owe mięśnie zostają wprawione w ruch, czego następstwem jest chrapanie. Cechuje się ono charakterystycznym i donośnym dźwiękiem. Osoba chrapiąca najczęściej ma otwarte usta. Zbyt rozluźnione mięśnie podczasu snu mogą doprowadzić do całkowitego zamknięcia ścianek gardła. W wyniku tego niemożliwe jest przedostanie się powietrza do płuc i następuje zatrzymanie się oddechu trwające od kilku do kilkunastu sekund. Mięśnie cały czas są poddane pracy, a w organizmie człowieka zwiększa się ilość dwutlenku węgla. Zawartość tlenu w krwi maleje. Pobudza się wtedy układ nerwowy oraz przyspiesza akcja serca. Dochodzi do mikrowybudzeń, których chrapiący zazwyczaj nie pamięta. Następnie mięśnie odzyskują swoje funkcje, a także zostaje przywrócony poprawny przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe.

Bezdech jest poprzedzony chrapaniem, tak więc każdy, kto chrapie powinien zbadać się pod kątem bezdechu, ponieważ schorzenie to prowadzi do poważnych dla zdrowia skutków.

śpiąca kobieta

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego

Najbardziej charakterystyczny objaw tego schorzenia stanowi chrapanie, które może wskazywać, że cierpimy na chorobę, jaką jest bezdech senny. Ludzie często nie mają świadomości, że dotyczy to także ich. Dlatego, jeśli chrapiemy, warto zdiagnozować, co jest tego przyczyną. Objawy ze względu na występowanie bezdechu możemy podzielić na nocne i dzienne.

Objawy nocne - należy do nich w pierwszej kolejności nieregularne, głośne chrapanie, gdyż nie ma bezdechu bez chrapania. Do objawów zaliczają się także: przerywany wielokrotnie sen, częste i nagłe budzenie się, towarzyszące temu uczucie podduszania, co więcej uczucie braku tlenu oraz przyspieszone tętno. Po nagłym wybudzeniu i przed ponownym zaśnięciem może towarzyszyć nam lęk. Symptomem wskazującym na bezdech jest również nadmierna potliwość oraz częste oddawanie moczu w nocy.

Objawy dzienne - osobom chorym tuż po przebudzeniu może towarzyszyć uczucie suchych, spierzchniętych ust, ból głowy. W ciągu dnia objawami nocnego bezdechu mogą być: ogólne rozdrażnienie i nerwowość, osłabienie, uczucie ciągłego zmęczenia, niekontrolowane uczucie zasypiania, trudności z pamięcią i koncentracją, pogorszenie funkcji intelektualnych, upośledzenie zdolności orientacyjnych, dlatego też nie wskazane jest prowadzenie pojazdów samochodowych.

Wyróżniamy także: objawy zauważalne przez osoby trzecie - w wyniku obserwacji oddechu osoby śpiącej oraz objawy zauważalne przez chorego - gdy chory odczuwa objawy opisane powyżej.

Schorzeniu temu towarzyszyć mogą inne choroby, takie jak: zaburzenia rytmu serca, choroby naczyniowo-sercowe, otyłość czy migrena, powodujące znaczne nasilenie powyższych objawów.

Wykonaj nasz test i sprawdź czy masz objawy bezdechu sennego: Test

ból głowy

Przyczyny powstania choroby

Bezdech powstaje w wyniku znacznego zwężenia się dróg oddechowych, prowadząc do znacznego bądź całkowitego zamknięcia ścianek gardła na kilka- kilkanaście sekund. Ryzyko zachorowania na tę chorobę zwiększają nieprawidłowości, takie jak: polipy, skrzywiona przegroda nosowa, zbyt wiotkie podniebienie, nieodpowiednia budowa żuchwy, krótka szyja, długi języczek, przerost migdałków oraz wszelkie zmiany anatomiczne w obrębie górnych dróg oddechowych. Choroba częściej występuje u mężczyzn. Ryzyko zachorowań u kobiet zwiększa się w okresie menopauzy. Innym schorzeniem przyczyniającym się do bezdechu są nieprawidłowości hormonalne, tak więc niedoczynność lub nadczynność tarczycy bądź akromegalia (nadmierna produkcja hormonu wzrostu). Do przyczyn powstawania bezdechu należą także czynniki, na które mamy wpływ. Zaliczają się do nich otyłość i nadwaga (związane z dużym obwodem szyi - rozmiar kołnierzyka 48+), które dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie możemy wyeliminować ze swojego życia. Co więcej, objadanie się przed snem też może przyczynić się do powstania bezdechu. Ważne jest również odrzucenie tytoniu i napojów alkoholowych, które zwiększają ryzyko zachorowania na bezdech.

Diagnoza i leczenie

Lekarz nie może zdiagnozować tej choroby na podstawie objawów. Do tego celu konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań. Badanie laryngologiczne pozwala ocenić stan górnych dróg oddechowych pod kątem ewentualnej przeszkody w oddychaniu. Badaniem, które umożliwi zdiagnozowanie lub wykluczenie obturacyjnego bezdechu sennego, jest badanie polisomnograficzne. Polega ono na obserwacji i monitorowaniu oddechu oraz ruchów klatki piersiowej pacjenta podczas snu. Umożliwia kontrolowanie takich czynników jak: tętno, chrapanie, ruchy kończyn, nasycenie tlenu we krwi, określenie fazy snu oraz przepływ powietrza. Przeprowadzone badanie daje 99,8% wiarygodności. Prostszy test, tzw. poligrafia, która również z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwala postawić diagnozę. Może ona być przeprowadzona w warunkach domowych, w celu potwierdzenia lub wykluczenia owego bezdechu.

Jeżeli testy na schorzenie bezdechu sennego potwierdzą się, wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Za “złoty środek” w terapii obturacyjnego bezdechu sennego uważa się terapię CPAP, która zapewnia odpowiednie ciśnienie w drogach oddechowych, co dodatkowo zabezpiecza przed niedrożnością i niweluje tym samym bezdech. Dzięki terapii CPAP można także znacząco ograniczyć takie objawy, jak, np. chrapanie, ból głowy czy uczucie zmęczenia, a dodatkowo zmniejszyć ryzyko zachorowań na powiązane z bezdechem sennym choroby. U niektórych pacjentów przymusowe jest leczenie chirurgiczne, jeśli stwierdza się przyczynę bezdechu na podstawie nieprawidłowości anatomicznych, takich jak krzywa przegroda nosowa.

Zagrożenie życia

Badania przeprowadzone przez niemiecką organizację ADAC wykazały, że ok. 40% kierowców, którzy spowodowali wypadek cierpiało na bezdech, który niesie za sobą upośledzenie koncentracji oraz zdolności zachowawczej, które są najważniejszymi czynnikami podczas jazdy samochodem. Wraz z zatrzymaniem oddechu mogą wystąpić takie choroby jak nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał, zaburzenia neurologiczne czy cukrzyca typu 2.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na bezdech?

Czynniki, które zminimalizują powstanie choroby:

  • Jednakowy rytm snu
  • Prowadzenie aktywnego trybu życia
  • Unikanie nikotyny, alkoholu
  • Dobranie odpowiedniej pozycji snu

Podsumowanie

Bezdech senny jest poprzedzony chrapaniem, tak więc, jeśli zauważymy te objawy u siebie lub u kogoś z naszego otoczenia koniecznie powinniśmy przeprowadzić niezbędne badania w celu potwierdzenia lub wykluczenia schorzenia.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.