Aktualności

04/05/2016
Jaki jest związek między bezdechem sennym, a chorobą Alzheimera?

Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na obturacyjny bezdech senny, który może być przyczyną wielu groźnych chorób, takich jak zawał serca, udar mózgu czy choroba Alzheimera.

Tymczasem wg wyników badań opublikowanych w kwietniu br. w wydawanym przez Amerykańską Akademię Neurologii magazynie „Neurology” wiele wskazuje na to, że u osób ze zdiagnozowanym obturacyjnym bezdechem sennym choroba Alzheimera nie tylko zaczyna się średnio aż o 10 lat wcześniej, ale i dużo szybciej się rozwija. Bezdech powoduje bowiem niedotlenienie mózgu, co bezpośrednio wpływa na obniżenie sprawności umysłowej i może powodować demencję.

Dla osób cierpiących na bezdech senny jest jednak i dobra wiadomość! Te same badania potwierdzają, że leczenie bezdechu może istotnie opóźnić rozwój choroby Alzheimera. U osób, które poddały się terapii spadek sprawności umysłowej następował w tym samym tempie, co u osób nieuskarżających się na problemy ze snem.

Badania wydają się potwierdzać tezę, iż obturacyjny bezdech senny może przyczyniać się do przyśpieszenia postępującej wraz z wiekiem utraty funkcji poznawczych –  stwierdził dr Andrew Varga, wykładowca medycyny w Centrum Leczenia Zaburzeń Snu Uniwersytetu Nowojorskiego. To bardzo dobra przesłanka do tego, by się badać i w miarę potrzeby leczyć!

Jak sprawdzić czy tylko chrapię czy już cierpię na bezdech senny? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł!Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.