Aktualności

11/01/2023
Szukasz sposobu na bezdech senny? Maska CPAP może być idealnym rozwiązaniem

Szukasz sposobu na bezdech senny? Maska CPAP może być idealnym rozwiązaniem

Obturacyjny bezdech senny to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Problemy ze snem często stają się przyczyną wielu dolegliwości w ciągu dnia, a niewypoczęty organizm staje się mniej wydolny, słabszy i podatny na ataki wirusów lub bakterii. Co ciekawe, większość osób cierpiących na bezdech senny nie zdaje sobie sprawy o występujących w nocy problemach ze snem, a niewyspanie się tłumaczą losowymi zdarzeniami. Czym więc jest obturacyjny bezdech senny i jak go rozpoznać? Jak leczyć bezdech senny i jak maska CPAP może pomóc w leczeniu?

Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny najczęściej występuje wskutek nadmiernego rozluźnienia mięśni górnych dróg oddechowych. Taka sytuacja prowadzi do zmniejszenia przepływu powietrza, co z kolei może powodować problemy z oddychaniem, a nawet całkowite uniemożliwienie nabrania powietrza do płuc. Przy obturacyjnym bezdechu sennym najczęściej występuje problem chrapania, a także można zauważyć świszczące odgłosy wydobywające się z klatki piersiowej przy nabieraniu powietrza.

Osoby zmagające się z bezdechem sennym często nie wiedzą o pojawiającym się w nocy problemie. Jednym z głównych objawów bezdechu, poza chrapaniem, jest nagłe wybudzanie się ze snu, poprzedzone gwałtownym nabraniem powietrza. Takie sytuacje mogą powodować nawet poważne niedotlenienie organizmu, a trwający już 10 sekund bezdech może przyczynić się do powstania nieodwracalnych zmian w pracy narządów.

Innymi objawami bezdechu sennego są przede wszystkim poranne bóle głowy i ogólne uczucie niewyspania się. Chory zmaga się z sennością w ciągu dnia, a skupienie się na pojedynczej czynności staje się wyzwaniem. Ponadto bezdech senny objawia się rozdrażnieniem i podatnością organizmu na choroby, a także zaczerwienieniem i bólem w okolicy gardła. W nocy zaś bezdech senny występuje w postaci nieregularnego chrapania, przerywanego intensywnym nabraniem powietrza, któremu najczęściej towarzyszy wybudzenie się ze snu. Ponadto chory może zmagać się z nadmierną potliwością oraz czuć częstszą potrzebę oddawania moczu.

Przyczyny bezdechu sennego

Głównymi przyczynami bezdechu sennego są przede wszystkim zmiany anatomiczne w górnych drogach oddechowych chorego. Znaczenie mają takie przypadki jak wiotkie podniebienie miękkie, przerost języka i małżowin nosowych, polipy, przerost migdałków podniebiennych, długi języczek, skrzywienie przegrody nosowej, a nawet krótka szyja.

Ryzyko wystąpienia bezdechów sennych pojawia się także u osób zmagających się z chorobami powodowanymi zmianami hormonalnymi. Mowa tu m.in. o akromegalii i o niedoczynności tarczycy. Ponadto przyczynami dolegliwości mogą być także otyłość, nadwaga, palenie papierosów, czy częste spożywanie alkoholu. Warto podkreślić, że nie bez znaczenia jest także obwód szyi pacjenta - ryzyko wystąpienia bezdechu sennego dotyczy mężczyzn o obwodzie szyi większym niż 43 centymetry, a u kobiet o obwodzie szyi większym niż 40 centymetrów.

Skutki bezdechu w czasie snu

Bezdech senny jest poważną chorobą, dlatego dostrzeżenie choćby najmniejszych dolegliwości powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Nieleczony bezdech senny zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, a także zaburzeń rytmu serca i choroby niedokrwiennej serca. Co więcej, choroba może nasilać objawy niewydolności serca oraz przyczyniać się do wystąpienia depresji reaktywnej.

Należy wiedzieć, że osoba zmagająca się z bezdechem sennym może równocześnie cierpieć na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a nieleczenie objawów może prowadzić nawet do udaru mózgu i obumarcia jego ważnych części, co z kolei wpłynie na pogorszenie pracy narządów organizmu. Ponadto należy podkreślić, że osoby ze stwierdzonym bezdechem sennym nie powinny prowadzić pojazdów mechanicznych ze względu na ryzyko zasłabnięcia.

maska na bezdech senny

Leczenie bezdechu sennego - czy istnieje skuteczny sposób na bezdech senny?

Po zaobserwowaniu u siebie objawów bezdechu sennego należy przede wszystkim udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie na badania polisomnograficzne w poradni pulmonologicznej. Badania pozwalają określić jakość poszczególnych stadiów snu, procesu oddychania i reakcji organizmu na bezdechy oraz poziom tlenu we krwi. Na podstawie wyników badań lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia choroby.

Jednym ze sposobów leczenia bezdechu sennego jest plastyka podniebienia, udrażniająca przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych. Niektórzy pacjenci decydują się także na plastykę języczka i małżowin nosowych lub na usunięcie migdałków. Do najskuteczniejszych sposobów na bezdech senny zalicza się przede wszystkim aparaty CPAP. Urządzenia wspomagają oddychanie, wytwarzając stałe i dodatnie ciśnienie dróg oddechowych.

Terapia polega na zakładaniu na czas snu specjalnej maski, która przylega do twarzy i jest podłączana przy użyciu rurki do aparatu CPAP. Według lekarzy efekty leczenia metodą CPAP widoczne są już po kilku razach wykorzystania urządzenia. Co ważne, osoby ubezpieczone mogą ubiegać się o refundację zakupu sprzętu przez Narodowy Fundusz Zdrowia nawet do 90% kosztów.

Maska na bezdech senny

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje masek CPAP - nosowe (zakładane tylko na nos) oraz ustno-nosowe (zakładane zarówno na nos, jak i na usta). W przypadku bezdechów sennych najczęściej wykorzystywanymi są maski nosowe, jednak gdy pacjent zmaga się z problemami z oddychaniem przez nos, lekarz może zalecić stosowanie maski ustno-nosowej.

Wbrew powszechnej opinii, konstrukcja maski CPAP wcale nie utrudnia zasypiania, wygodnego leżenia, czy bliskości z partnerem. Obecnie maski projektowane są w taki sposób, aby chory czerpał pełną przyjemność z odpoczynku, nie martwiąc się o pracujący aparat. Wyróżniamy m.in. maski z rurą skierowaną ku górze, dzięki czemu pacjent może przyjąć dowolną pozycję podczas snu. Ponadto taka konstrukcja nie utrudnia widzenia i np. wieczornego czytania.

Ponadto maski CPAP są wygodne dla pacjentów i nie uciskają okolic nosa czy oczu. Konstrukcje są kompaktowe, a wiele modeli umożliwia dowolne regulowanie maski w zależności od kształtu twarzy chorego. Co więcej, istnieją tzw. maski minimalnego kontaktu, które jedynie delikatnie przysłaniają twarz chorego, co umożliwia mu noszenie okularów, swobodne oglądanie telewizji, czy przyjęcie wygodnej pozycji do snu.

Jak działa maska i Aparat CPAP?

Zadaniem maski i aparatu CPAP jest eliminowanie zapadania się tkanek miękkich gardła podczas snu. Urządzenie wtłacza ciśnienie dodatnie do dróg oddechowych pacjenta, a maska i dołączona do niej rurka ułatwiają drożne oddychanie i utrzymują gardło i język we właściwym położeniu. Wyróżniamy aparaty stałociśnieniowe, dostarczające powietrze pod zaprogramowanym wcześniej ciśnieniem oraz aparaty automatyczne dostosowujące wtłaczane ciśnienie do sposobu oddychania pacjenta. W momencie, gdy podczas snu nie występują bezdechy senne, urządzenie pracuje na minimalnych ustawieniach.

Podsumowanie

Obturacyjny bezdech senny to choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób - zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dolegliwości zwykle dotyczą osób po 40 roku życia. Nieleczony bezdech senny może powodować wiele niebezpiecznych dla zdrowia reakcji organizmu, które z kolei mogą nawet wpłynąć na prawidłową pracę mózgu, serca i innych narządów. Maska CPAP to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia bezdechu sennego. Dzięki wtłaczaniu przez aparat ciśnienia dodatniego, chory może spokojnie spać bez obaw o komfort snu i wystąpienie niebezpiecznych bezdechów sennych.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.