Aktualności

17/10/2022
Jak nie zasnąć za kierownicą

Jak nie zasnąć za kierownicą

Zmęczenie za kierownicą jest zmorą chyba każdego kierowcy. Na pewno niejeden z nas kiedykolwiek wsiadł za kółko, będąc mocno zmęczonym. Zdarza się, że wielu zawodowych kierowców, chcąc zaoszczędzić czasu lub nadrobić godziny spędzone w korkach - decyduje się na realizację nadgodzin. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, jeżeli nie czujemy się zmęczeni, a prowadzenie pojazdu nie jest utrudnione przez senność. Zdecydowanie powinniśmy jednak wystrzegać się jazdy, jeżeli nie czujemy się dostatecznie na siłach.

W tym poradniku dowiesz się jak nie zasnąć za kierownicą, co wpływa pozytywnie na zniwelowanie senności za kierownicą. Koniecznie przeczytaj!

Dlaczego dopada nas senność za kierownicą

Na to czy czujemy się senni, ma wpływ kilka czynników, Między innymi jest to pora dnia, czy też nadmierna aktywność i przepracowanie. Kiedy dokładnie spotykamy się ze zmęczeniem i sennością i jakie są jej powody:

  • po zmroku,
  • nad ranem — gdy słabo spaliśmy lub wcześnie wstaliśmy,
  • z powodu problemów ze snem i niewysypiania się, skutki braku snu mogą być tragiczne,
  • po wcześniejszym spożyciu dużego posiłku,
  • po opadnięciu emocji, np. podczas stresującej sytuacji,
  • podczas przebywaniu w ciepłym miejscu, bez świeżego powietrza, podczas jazdy powinniśmy więc zadbać o wietrzenie samochodu co jakiś czas,
  • nieprawidłowa higiena snu i obturacyjny bezdech senny.

Jeżeli planujemy dłuższą podróż, warto jest ją zaplanować wcześniej i zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią regenerację, tak by prowadzenie samochodu nie sprawiało większego problemu. Przed dłuższą trasą należy dobrze się wyspać, zadbać o odpowiednią higienę snu, zjeść pożywny posiłek - są to bez wątpienia ważne kwestie, o które powinniśmy zadbać!

O tym jak dobrze się wyspać, przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów.

zmęczenie podczas jazdy samochodem

Czy ze zmęczeniem za kierownicą można walczyć

Wielogodzinna jazda często skutkuje zmęczeniem organizmu. Bez względu na to jak bardzo wypoczęty byłeś przed rozpoczęciem podróży, kilkugodzinna podróż da Ci się we znaki i to dosyć mocno. Jak postępować, jeżeli do miejsca docelowego mamy jeszcze kilkaset kilometrów a nasz organizm zaczyna mieć dość jazdy?

Częste postoje

Jest to pierwsza metoda, jedna z naturalnych, która pozwoli walczyć z sennością za kierownicą. Wyjście na powietrze, krótki spacer, czy choćby kilka wdechów i wydechów na świeżym powietrzu na pewno wpłyną pozytywnie na nasz układ nerwowy i organizm — wprowadzą go na wyższe obroty i rozruszają ciało.

Szybsze pobudki i ćwiczenia fizyczne

Przed dłuższą podróżą warto wcześniej wstać i rozpocząć dzień od ćwiczeń fizycznych. Jak wiadomo, wpływają one pozytywnie na nasz organizm i pozwolą szybciej wyrwać się z objęć Morfeusza. W dodatku ćwiczenia fizyczne wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie.

Czas podróży

Najlepiej przemyśleć go tak, aby dojechać na miejsce w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem, a nie w nocy. Co prawda nie zawsze taka opcja może się udać, jednak jeżeli np. wybieramy się na urlop, warto wziąć to pod uwagę i zaplanować odpowiednio całą podróż. Wstępnie wybrać godziny i miejsca postoju, w ten sposób nie tylko jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo czasu, taki plan pozwala na odpowiednie zregenerowanie organizmu.

Temperatura w kabinie

Jest to ważny element, o którym wiele osób zapomina. Senność wzmaga się gdy przebywamy w ciepłym miejscu. Często jadąc samochodem w długą trasę i ustawiając ogrzewanie na wyższą temperaturę, zrobimy sobie w aucie przytulną atmosferę, która może być zwyczajnie zgubna. Jadąc samochodem, pamiętajmy, aby nie nagrzewać zbytnio kabiny i nie zapominajmy o używaniu klimatyzacji. Warto również przewietrzyć kabinę auta otwierając szyby.

Rozrywka na plus

Monotonia to wróg jazdy autem, który wzmaga senność. Dlatego warto zadbać i skupić się na tym, aby w samochodzie była zapewniona jakaś rozrywka. Może to być dobra muzyka, słuchanie audiobooków, czy po prostu rozmowa z pasażerami. Takie działanie, na pewno odciągnie nas od zaśnięcia za kierownicą i pozwoli dodatkowo przebyć podróż w lepszej atmosferze. Pamiętajmy jednak aby naszą uwagę głównie skupiać na drodze.

Kawa i napoje kofeinowe

Jest to kolejna deska ratunku, choć nie szczególnie polecana, zwłaszcza jeżeli chodzi o słodkie napoje zawierające kofeinę typu popularne energetyki. Zaletą picia kawy za kierownicą jest jej przyjemność spożywania i walory pobudzające. Aktualnie każda stacja benzynowa oferuje wiele rodzajów kaw. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać, bo kawa o ile może pomóc, w przesadnych ilościach może również zaszkodzić.

Napoje energetyczne, po które sięga naprawdę wiele osób, prowadząc auto, zawierają w swoim składzie, kofeinę, taurynę, dużo cukrów oraz substancje witaminowo — mineralne. Działają one dość krótko, przez co podtrzymanie efektu przebudzenia wymaga picia kolejnych porcji, co z kolei nie jest zbytnio zdrowym rozwiązaniem.

kawa w trakcie podróży samochodem

Inne rozwiązania jak nie zasnąć za kierownicą

Wiele osób stosuje również inne rozwiązania niż opisane powyżej np. żeń-szeń, Gonkgo biloba lub guarana. Niektórzy stosują również szoty energetyczne.

Sen lekarstwem na senność

Zdarzają się sytuacje, że żadna z wymienionych wyżej form zniwelowania senności nie zadziała, i co w takim przypadku? Otóż rozwiązanie jest bardzo proste, trzeba się zdrzemnąć. Czasami już krótka, kilkunastominutowa drzemka potrafi zdziałać cuda i obudzimy się w dużo lepszym nastroju niż przed kilkoma chwilami. Po drzemce pół godziny lub dłużej nabierzemy sił.

Zasypianie za kierownicą powodem zdarzeń drogowych

Jest to chyba idealny powód, dlaczego warto zadbać o swoją kondycję za kółkiem. Statystyki są bezwzględne. W 2019 roku na 415 wypadków, jakie miały miejsce na polskich autostradach ponad 40 było z przyczyn zaśnięcia lub zmęczenia kierowcy. Jak można wywnioskować, co 10 wypadek mógł nie mieć miejsca jeżeli kierowca zadbałby o odpoczynek. Inne statystyki dowodzą, że około 30% zmęczonych kierowców powoduje wypadki drogowe, bez względu na porę dnia.

Nie oznacza to, że wypadki spowodowane zaśnięciem za kierownicą mają miejsce tylko na autostradach. Na zwykłych drogach również dochodzi do tego typu zdarzeń, jednak jadąc autostradą, szczególnie w długą trasę, jesteśmy narażeni na monotonię, tym bardziej jeżeli podróżujemy sami.

Przeczytaj także, co wywołuje ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn.

Podsumowanie

Mówiąc krótko, lepiej zrób przerwę jeżeli podróżujesz i czujesz silne zmęczenie. Możesz nawet uciąć sobie krótką drzemkę. Można też ratować się kawą czy napojami energetycznymi lub innymi wyżej opisanymi sposobami. Pamiętaj, że zasypianie za kierownicą i ogólne zmęczenie jest bardzo niebezpieczne. Dbajmy o siebie oraz o innych i postarajmy się nie dopuszczać do sytuacji, gdzie będziemy podróżować zmęczeni.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.