Aktualności

05/01/2022
Jaką maskę wybrać, rozpoczynając terapię CPAP?

Jaką maskę wybrać, rozpoczynając terapię CPAP?

Wybór maski CPAP jest niezmiernie istotny dla powodzenia terapii bezdechu sennego. Wpływa
on nie tylko na komfort, ale także efektywność leczenia. Stanowi spore wyzwanie dla nowych użytkowników, którzy jeszcze nie mają doświadczeń i wyrobionych preferencji w tym zakresie.

 

O ile nie ma przeciwskazań, zdecydowanie najlepiej zaczynać terapię od maski nosowej. Przeciwskazanie mogą stanowić anomalie anatomiczne utrudniające oddychanie przez nos np. Polipy, krzywa przegroda.  Nie znaczy to jednak, że osoby chrapiące i oddychające przez usta w trakcie snu automatycznie powinny zapomnieć o takim typie maski. Jeżeli nie masz pewności czy maska nosowa będzie dla Ciebie odpowiednia, skonsultuj się z lekarzem laryngologiem.

 

Maska nosowa jest tańsza, wygodniejsza ale przede wszystkim oddychanie przez nią jest bardziej fizjologiczne tj. naturalne. Zazwyczaj pozwala na obniżenie ciśnień terapeutycznych, dodatkowo chroni delikatną tkankę płuc, umożliwiając bardziej efektywne nawilżenie, ogrzanie i oczyszczenie powietrza (odbywające się na nosowym odcinku górnych dróg oddechowych), a także zapobiega infekcjom zatok i gardła. Zdecydowana większość osób nie ma problemów z utrzymaniem zamkniętych ust w trakcie snu, dzięki nieświadomemu odruchowi w jaki wyposażyła nas matka natura.

 

Niewielka ilość osób powinna stosować maski ustno-nosowe z powodu problemu z drożnością nosa lub z wyciekami powietrza przez otwarte usta w ciągnu nocy. Maski tego typu mogą być dla części pacjentów łatwiejsze w użytkowaniu i utrzymaniu szczelności w związku z tym są często zalecane m.in. osobom starszym. Z tego powodu, ten typ maski jest częściej wykorzystywany w szpitalach i laboratoriach snu.

 

Na początku terapii szczególnie polecane modele masek to nosowa AirFit N20 oraz ustno-nosowa AirFit F20. Maski te charakteryzują się dobrą szczelnością, stabilnością na twarzy oraz są łatwe w dopasowaniu. Dla poszukujących bardziej spersonalizowanych rozwiązań nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby terapię zaczynać z inną maską, także minimalnego kontaktu np. AirFit N30 lub N30.

 

Gorąco polecamy skorzystanie z oferty próby terapeutycznej (miareczkowania) w ramach Kliniki Zdrowy Sen (https://klinikazdrowysen.pl), w trakcie której, przy wsparciu lekarza, nie tylko zostaną ustawione optymalne parametry terapii, ale także będzie to doskonała okazja do przetestowania różnego typu masek. Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.