Aktualności

02/12/2021
Jak się rozbudzić? - Sprawdzone sposoby na rozbudzenie

Jak się rozbudzić? - Sprawdzone sposoby na rozbudzenie

Poranne wstawanie niekiedy potrafi przysporzyć wiele trudności. Mimo przespanej nocy często czujemy się ospali, zmęczeni i brak nam energii.Dodatkowo pogoda za oknem zdecydowanie nie sprzyja wczesnym pobudkom. Kiedy tylko słyszymy budzik i po raz kolejny naciskamy drzemkę, tracimy wiele cennego czasu, który moglibyśmy wykorzystać na wiele sposobów. Jak się rozbudzić? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób. Warto wiedzieć, że istnieje kilka skutecznych metod, by pokonać senność nie tylko rano, ale i w ciągu dnia!

Zdrowy sen

Wpływ snu na organizm człowieka jest wielopoziomowy. Jedno jest pewne - jeśli nasz wypoczynek będzie naprawdę efektywny, nie będziemy mieć najmniejszych problemów z porannym wstawaniem. Jak zadbać o higienę snu? W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na klimat, jaki panuje w naszej sypialni. Na chwilę przed snem warto intensywnie przewietrzyć pomieszczenie. Świeże powietrze sprawi, że rano obudzimy się dotlenieni i wypoczęci. Optymalna temperatura to 18-22 stopni Celsjusza.

W przypadku, gdy mamy trudności z wieczornym zasypianiem warto przed snem zrezygnować z używania smartfona, laptopa, czy innych urządzeń elektronicznych. Dzięki temu będziemy mogli się wyciszyć i zrelaksować. Dobrze również zrezygnować z drzemek w ciągu dnia. Na jakość snu wpływają również elementy, takie jak materac i poduszka. Nie powinny być one ani zbyt miękkie, ani twarde. Ból pleców, czy głowy z pewnością nie zachęca do rannego wstawania, dlatego też koniecznie uwzględnijmy ten aspekt. Kiedy chcemy się obudzić pełni energii, koniecznie zastosujmy się do powyższych zasad.

Postaw na ćwiczenia oddechowe

Po obudzeniu się rankiem odsłońmy żaluzje i wpuśćmy do sypialni promienie słońca - to z pewnością pomoże nam szybko się rozbudzić. Przy tym pamiętajmy, iż jest ono głównym źródłem witaminy D3, która ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Następnie możemy przystąpić do wykonywania ćwiczeń oddechowych. Wystarczy poświęcić zaledwie kilka minut, by poczuć się lepiej i wyeliminować uczucie senności.

Ćwiczenia oddechowe wykonujemy leżąc w łóżku na wznak. Bierzemy głęboki wdech i swobodny wydech nosem. Czynność tą możemy powtarzać nawet kilkadziesiąt razy. Aby zafundować sobie zastrzyk energii z rana warto przeprowadzić ćwiczenie przy otwartym oknie. W międzyczasie możemy planować swoje zajęcia w ciągu dnia. To doskonała opcja dla osób, które są zabiegane i mają problem z organizacją. Ćwiczenia oddechowe możemy połączyć z poranną gimnastyką. Do tego celu wcale nie musimy opuszczać łóżka. Nie zmieniając pozycji poprzeciągajmy się we wszystkie strony, aż poczujemy przyjemne odprężenie w mięśniach. To tzw. "kocia gimnastyka". Jak możemy zauważyć ćwiczenia te nie wymagają intensywnego wysiłku, lecz pomagają wybudzić się z półsnu.

Kobieta przy oknie

Weź szybki prysznic

Nie ma skuteczniejszej metody na poranne pobudzenie niż szybki prysznic. To rewelacyjna alternatywa dla osób, które niekoniecznie mają chęć na podejmowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Warunek jest jeden - woda powinna być chłodna lub zimna. Taka kąpiel ma wiele korzyści. Po pierwsze, orzeźwi nasz umysł i ciało oraz doda energii do działania. Po drugie, chłodna woda wspomaga funkcjonowanie układu krążenia, a tym samym przyczynia się do obniżenia ryzyka wystąpienia rozmaitych schorzeń i chorób.

Ciekawym sposobem na rozbudzenie organizmu jest 90-sekundowy prysznic. Polega on na tym, że polewamy ciało naprzemiennie zimną, ciepłą i zimną wodą (przez 30 sekund). W wyniku tego pozbędziemy się napięcia nerwowego, które nierzadko towarzyszy nam rano oraz zniwelujemy uczucie zmęczenia. Taka kąpiel niesamowicie hartuje i wzmacnia odporność. Trzeba tylko pamiętać, aby po prysznicu dokładnie osuszyć ciało.

Zadbaj o nawodnienie organizmu

Większość ludzi po wstaniu z łóżka sięga po filiżankę kawy. Choć jest to pewien sposób na pobudzenie, trzeba pamiętać, że kofeina w dużych ilościach jest niebezpieczna dla zdrowia. Zdecydowanie lepiej postawić na szklankę wody. To idealny sposób na rozpoczęcie dnia. Woda nawilża, usuwa toksyny, dodaje energii oraz wspomaga gospodarkę hormonalną. Warto dodać do niej dodatki, tj. cytryna, czy imbir, które nie tylko wzbogacą smak napoju, ale również dostarczą naszemu organizmowi moc antyoksydantów, elektrolitów, witamin i minerałów. Równie dobrze możesz dodać miodu pszczelego, który z kolei jest źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Zdrowszą alternatywę dla kawy stanowi zielona herbata. Ta również pobudza do działania, usprawnia pamięć i koncentrację. Ponadto wykazuje silne działanie prozdrowotne. W składzie zielonej herbaty znajdziemy między innymi: L-teaninę, aminokwasy, witaminy i składniki mineralne. Inną opcją jest yerba mate. Napój ten jest bardzo zdrowy. Podobnie jak kawa pobudza, lecz nie podrażnia żołądka. Eliminuje uczucie senności, reguluje ciśnienie tętnicze, oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza przemianę materii.

picie wody

Zjedz pożywne śniadanie

Pełnowartościowe śniadanie jest o wiele ważniejsze niż dawka kofeiny z rana. Nie bez przyczyny mówi się o nim, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Bez niego nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Śniadanie najlepiej jeść mniej więcej do godziny po przebudzeniu. Najlepiej, gdy znajdą się w nim proteiny i węglowodany złożone, a także witaminy i składniki mineralne, pozwalające uzupełnić braki energetyczne po przespanej nocy. W trakcie jego przygotowywania wypij szklankę wody z cytryną lub innym dodatkiem. Pamiętaj, że brak śniadania może szybko zaowocować brakiem energii, co skutecznie utrudni wykonywanie codziennych obowiązków.

Co najlepiej zjeść na śniadanie? Pomysłów jest mnóstwo! Najważniejszych składników odżywczych dostarczy nam, chociażby jajecznica z warzywami, owsianka z jogurtem naturalnym, czy kanapki z pieczywa pełnoziarnistego. Jeśli obawiasz się, że rano nie zdążysz przygotować śniadania, możesz zrobić to wieczorem. Pamiętaj, tylko by nie pomijać tego jakże ważnego posiłku!

Podsumowanie

Szczególnie jesienne i zimowe ranki nie nastrajają optymistycznie. Nikt z nas przecież nie chce opuszczać ciepłego łóżka. Niestety obowiązki sprawiają, że jest to konieczne. Na szczęście istnieje kilka niezawodnych sposobów na to, by poranne wstawanie nie było aż tak uciążliwe. Jak spać, żeby się wyspać? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie sypialni. Po dobrze przespanej nocy nie będziemy mieli najmniejszych problemów z rozbudzeniem. W pobudzeniu organizmu może pomóc nam głębokie oddychanie oraz chłodny prysznic. Trzeba również pamiętać o nawodnieniu i pełnowartościowym śniadaniu!



Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.