Aktualności

29/10/2021
Jak prawidłowo dobrać maskę?

Jak prawidłowo dobrać maskę?

Kluczem do dobrego snu i skutecznej terapii bezdechu sennego jest w dużym stopniu dobrze dopasowana maska. W tym artykule dowiesz się jak prawidłowo ją dobrać.
Podzielimy się też wskazówkami co zrobić, aby spanie w niej było maksymalnie komfortowe.

 

Zanim przejdziemy do dopasowania, zacznijmy od wyboru odpowiedniego modelu maski. Tym, na co należy zwrócić uwagę na tym etapie, to typ i rozmiar. Jeżeli lekarz nie zdecydował inaczej, radzimy zacząć od maski nosowej. Jest ona nie tylko wygodniejsza, ale też
w pewnym stopniu wymusza oddychanie przez nos, które jest bardziej fizjologiczne. Jeżeli śpisz na boku lub na brzuchu i lubisz się wiercić w nocy, wybierz jedną z masek, z przyłączem na szczycie głowy. Do terapii wymagającej wysokich ciśnień i dla starszych osób rekomendujemy maski uniwersalne, takie jak nosowa AirFit N20 i pełnotwarzowa AirFit F20.

Kolejną, równie istotną kwestię, stanowi dobór odpowiedniego rozmiaru. W sytuacji idealnej najlepiej oczywiście przymierzyć maskę przed zakupem, ale równie dobrze sprawdza się dobranie jej w oparciu przymiary dostarczone przez producenta lub wydrukowane za pomocą domowej drukarki. Przymiary do masek znaleźć można na stronie https://zdrowysen.info/przymiary-do-masek W razie problemów pomocą służą pracownicy sklepów medycznych oferujących sprzęt ResMed. Nie jest to sytuacja częsta, ale ze względu na różnice anatomiczne może się okazać, że wystąpią problemy z dopasowaniem konkretnego modelu maski. Źle dobrana maska spowoduje, że będziesz musiał ją zbyt mocno dociskać do twarzy, aby zachować szczelność, co będzie powodować dyskomfort.

 

Nowo zakupioną maskę najlepiej przymierzyć w ciągu dnia. Dopasowanie zaczynamy od przyłożenia samej poduszki do twarzy. W ten sposób możemy zweryfikować jej położenie
i niezbędny docisk. Następnie dokonujemy drobnych regulacji pasków, aby utrzymać dobre uszczelnienie i zapewnić sobie wygodę. Paski regulujemy dociągając jednocześnie z dwóch stron. Najpierw zaczynamy od pasków górnych a potem regulujemy paski dolne. Stań przed lustrem by lepiej kontrolować dopasowanie.  Najczęstszym błędem początkujących użytkowników jest zbyt mocne zaciskanie pasków- maska powinna pewnie leżeć na twarzy, ale jej nacisk nie powinien być odczuwalny.

 

Po dokonaniu poprawek w pozycji stojącej, spróbuj położyć się i włączyć aparat. W pozycji leżącej kontur twarzy nieco się zmieni, więc jest to ważny krok, którego nie powinniśmy pominąć. Twój aparat do terapii bezdechu sennego jest wyposażony w funkcje „Dopasuj maskę" dostępną z poziomu menu pacjenta, z której warto skorzystać i otrzymać informacje zwrotną o ewentualnych przeciekach. Statystyki dotyczące dopasowania maski możesz również znaleźć wśród informacji dostępnych w serwisie MyAir.


Z biegiem czasu Twoja maska może stawać się coraz mniej szczelna, a jej dopasowanie będzie coraz trudniejsze. Wynika to
z naturalnego zużywania się maski i odkształceń silikonu, z którego jest wykonana poduszka. Jeżeli zaobserwujesz takie zjawisko u siebie, nie zwlekaj z zakupem nowej maski lub z wymianą samej poduszki. Codzienne dbanie o czystość maski i odkładanie jej w pozycji, w której się nie odkształca, pomoże cieszyć się maską dłużej.

 

Dobrze dobranej i dopasowanej maski niemalże nie czuć na twarzy.

Jeżeli problem sprawia plącząca się rura, warto rozważyć zakup modelu z przyłączem na szczycie głowy. Rurę możemy wtedy schować za poduszką lub wezgłowiem łóżka.  Bez obaw! W takiej masce można spać również na boku- została ona stworzona specjalnie tak, aby można było z niej korzystać w każdej możliwej pozycji snu. Jeżeli korzystasz z klasycznego modelu z przyłączem rury w okolicy twarzy, możesz rozważyć zakup specjalnej poduszki do CPAP albo twardszej poduszki anatomicznej – podniesie to komfort spania na boku.

 

Najczęstszymi problemami związanymi z użytkowaniem maski CPAP są wycieki powietrza, powodujące przesuszenie oczu, podrażnienia skóry i głośne dźwięki. Mogą się pojawić także podkrążone oczy oraz podrażnienia skóry. Aby temu zapobiec, stosuj się do następujących wskazówek:

1. Zwróć uwagę na pozycję maski oraz jej dociśnięcie - w większości modeli powinna ona leżeć dość luźno na twarzy.

2. Dbaj o czystość maski. Myj ją z zastosowaniem delikatnych detergentów i nie dezynfekuj jej środkami chemicznymi do tego nie przeznaczonymi.
3. Unikaj stosowania przed snem tłustych kremów i maści na twarz w miejscu, gdzie skóra dotykać będzie silikonu, gdyż mogą one powodować odparzenia skóry.

4. Staraj się nie golić zarostu bezpośrednio przed snem. Przy masce ustno-twarzowej unikaj zarostu na twarzy.

5. Jeżeli zauważysz obtarcia na nosie, możesz zastosować specjalnie silikonowe plasterki zabezpieczające skórę. Dla osób o szczególnie wrażliwej skórze, ResMed przygotował bardzo miękkie poduszki gąbkowe AirTouch.

6. Jeżeli zależy Ci na tym aby maska była maksymalnie cicha, zapytaj o model z zaworem QuietAir.

7. Wymieniaj maskę regularnie – zapewni to jej szczelność, jak też komfortowy sen i skuteczną terapie.

Powodzenia!Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.