Aktualności

22/09/2021
Maski minimalnego kontaktu

Maski minimalnego kontaktu

Dobra maska CPAP powinna być nie tylko szczelna, ale również zapewniać możliwie największy stopień komfortu w trakcie snu. Nowoczesne maski, projektowane głównie z myślą o komforcie użytkowania, nazywane są maskami minimalnego kontaktu. W ofercie firmy ResMed znajdziecie je pod nazwą AirfFit z numerem 30 np. AirFit N30i. 

 

Dlaczego wygoda jest tak bardzo istotna? Celem terapii CPAP jest nie tylko zniwelowanie zaburzeń oddychania, ale także zdrowy, regenerujący sen. Niewygodna maska często jest przyczyną wybudzeń w nocy, które zaburzają strukturę snu. Może ona także utrudniać spanie w preferowanych pozycjach i ograniczać swobodę ruchu. To wszystko może sprawiać, że pozornie skuteczna terapia nie idzie
w parze z oczekiwaną poprawą samopoczucia. 

 

Minimalny kontakt

 

Głównym atrybutem nowoczesnej maski jest wygodna poduszka zapewniająca szczelne dopasowanie do twarzy. Wygoda zapewniona jest między innymi poprzez zmniejszenie jej rozmiaru i zadbanie o to, aby nie zasłaniała pola widzenia. Dzięki temu maska jest lżejsza i wygodniejsza. Nie ma problemu, aby położyć się w łóżku, w masce i przed snem przeczytać książkę, czy obejrzeć telewizję. Element ten jest również bardzo istotny dla osób cierpiących na klaustrofobię, dla których standardowa maska zakrywająca nos i usta może powodować pewien dyskomfort. Maski z kategorii minimalistycznych mają także mniejsze tendencje do podrażniania skóry oraz przez to, że nie obejmują nosa, nie powodują na nim odcisków.

 

Swoboda ruchu

 

Przeciętna osoba zmienia pozycje snu około 100 razy w ciągu każdej nocy. Przy bezdechu sennym najlepiej unikać pozycji na wznak, zamiast tego wybierając spanie na boku lub na brzuchu. Nowoczesne maski sprzyjają takim pozycjom, dzięki specjalnie zaprojektowanym poduszkom, które zapewniają bezpieczne przyleganie przez całą noc. Zawdzięczają to zastosowaniu miękkich materiałów, które dopasowują się do profilu twarzy, zapewniając szczelność nawet podczas ruchu. Istotnym elementem jest także obracające się przyłącze rury na szczycie głowy. Przyłącze to zakończone jest ruchomym przegubem, dzięki czemu możemy obracać się w łóżku, bez obawy o zaplątanie w rurę oraz uderzanie rury o ramiona.

 

Efektywne rozpraszanie powietrza

 

Otwory wentylacyjne w masce CPAP mają za zadanie usunąć wydychany dwutlenek węgla. ResMed zadbał nie tylko o to, aby ta wentylacja była efektywna, ale także o to, aby powietrze nie było wydmuchiwane w kierunku twarzy osoby korzystającej z CPAP i jej łóżkowego partnera. Maski z przyłączem na szczycie głowy posiadają w tym celu dodatkowy zawór w miejscu podłączania rury. Opcjonalne zawory „Quiet Air” dodatkowo znacząco obniżają poziom hałasu wydobywający się z maski. 

 

Lekkość 

 

Wygodę korzystania z maski CPAP podnosi także obniżenie jej wagi. Sprzyja temu specjalna konstrukcja maski i wykorzystane materiały. Najlżejszą maską w ofercie ResMed jest maska podnosowa AirFit N30. Pomimo tego, że maska ta wyposażona jest jedynie w cienki pasek i niewielką poduszkę, to dzięki regulowanej uprzęży doskonale trzyma się na twarzy i zapewnia bardzo wysoki poziom komfortu.

 

Utrzymanie czystości

 

Wszystkie maski serii AirFit projektowane są w taki sposób, aby można było wygodnie i szybko je umyć po każdej nocy. Ograniczona ilość elementów oraz mocowania na klipsy sprawiają, że maskę można łatwo rozłożyć do umycia i ponownie złożyć. To również bardzo istotny element komfortu i gwarancja, że maska będzie zawsze czysta, pachnąca i posłuży nam jak najdłużej. To również wpływa na jakość snu i skuteczność korzystania z CPAP.

 


Dla kogo maska minimalnego kontaktu?

 

Początkowo maski minimalnego kontaktu kierowane były głównie jako alternatywa  dla osób młodszych
i aktywnych. Czas pokazał, że zapotrzebowanie na tego rodzaju maski stale rośnie i doskonale sprawdzają się one u zdecydowanej większości osób będących na terapii obturacyjnego bezdechu sennego.

 

W ofercie ResMed znajdują się następujące modele masek minimalnego kontaktu:

AitFit N30 - lekka i mała maska z poduszką podnosową n

AirFit N30i- maska z poduszką podnosowa i przyłączem na szczycie głowy

AirFir F30 - maska ustno-nosowa mocowana pod nosem

AirFit F30i - maska ustno-nosowa z przyłączem na szczycie głowyWykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.