Aktualności

23/12/2020
Terapia CPAP w infekcjach górnych dróg oddechowych.

Terapia CPAP w infekcjach górnych dróg oddechowych.

Jesienna pogoda za oknem sprzyja infekcjom. Katar, ból gardła czy kaszel mogą nas zaskoczyć każdego dnia. Warto więc zadać pytanie: czy w razie choroby muszę przerwać terapię bezdechu? Jaki wpływ na wystąpienie i rozwój infekcji górnych dróg oddechowych ma stosowanie aparatu CPAP?

Aparat CPAP wyposażony w nawilżacz sprawia, że delikatna śluzówka dróg oddechowych pozostaje w trakcie snu odpowiednio nawilżona, co sprzyja jej regeneracji. Oddychanie przez maskę nosową dodatkowo wentyluje zatoki, zapobiegając infekcjom ze strony bakterii beztlenowych, a powietrze, które dostaje się do płuc jest przez CPAP dodatkowo filtrowane z patogenów i zanieczyszczeń. Dzięki temu wszystkiemu zmniejsza się ryzyko choroby, a w razie jej wystąpienia powrót do zdrowia będzie zdecydowanie szybszy. Drobne infekcje zazwyczaj nie trwają dłużej niż 2-3 dni.

Gdy już zachorujesz, warto korzystać z aparatu tak długo, jak to będzie możliwe, podnosząc, w miarę możliwości, poziom nawilżenia i temperaturę powietrza. To pomoże w leczeniu infekcji. W przypadku problemu z drożnością nosa poproś lekarza lub farmaceutę o leki hamujące katar i zmniejszające obrzęk śluzówki. W skrajnych przypadkach może być zasadna czasowa zmiana maski na ustno-nosową, ale zdarza się to naprawdę rzadko.

Żadne badania naukowe nie wykazały, aby prawidłowo prowadzona terapia CPAP mogła sprzyjać występowaniu infekcji zatok lub ucha. Zwiększone ciśnienie może jednak zwiększać odczuwany dyskomfort, gdy do takiej infekcji już dojdzie.

Przeciwskazaniem do stosowania aparatu CPAP w trakcie infekcji jest silny kaszel, problemy z drożnością nosa (przy masce nosowej), ból ucha, głowy, krwawienie z nosa, wymioty oraz spłycenia oddechu. Jeżeli którykolwiek z tych objawów nasila się przy zwiększonym ciśnieniu generowanym przez aparat, należy przerwać terapię na kilka dni, do czasu ich ustąpienia. Postaraj się jednak wrócić do niej tak szybko jak to będzie możliwe.

Zwróć uwagę na higienę sprzętu podczas infekcji. Dbaj o czystość maski, rury i nawilżacza, pamiętaj także o regularnej wymianie filtra. Do mycia wykorzystaj ciepłą wodę z mydłem lub specjalnym płynem do mycia akcesoriów CPAP. Nie ma potrzeby dodatkowej dezynfekcji sprzętu środkami chemicznymi lub ozonem.

Czego można spodziewać się po wynikach terapii CPAP w trakcie infekcji? Naturalnym zjawiskiem jest, że wskaźnik AHI w może czasowo wzrosnąć, podobnie jak stosowane ciśnienie terapeutyczne. Nie powinno to być powodem do zmartwień. Wszystko szybko wróci do normy, gdy tylko infekcja się zakończy.

Pamiętajmy więc, że terapia CPAP nie tylko zapobiega infekcjom górnych dróg oddechowych, ale także w sposób istotny skraca ich przebieg. Tak długo jak to jest możliwe nie należy przerywać terapii bezdechu, a gdy do tego już dojdzie jak najszybciej powrócić do stosowania aparatu. Objawowe leczenie infekcji najlepiej prowadzić po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą - część leków ma niekorzystne z punktu widzenia terapii bezdechu skutki uboczne.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.