Aktualności

22/11/2020
6 kroków do skutecznej terapii CPAP

Terapia aparatem CPAP odmieniła już życie milionów osób na całym świecie. Trudno o podobną metodę leczenia, która równie skutecznie minimalizowałaby objawy i była przy tym niemal pozbawiona skutków ubocznych. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, które nie tylko sprawią, że terapia będzie w pełni skuteczna ale także bardziej komfortowa.

Odpowiednia diagnostyka to podstawa

Terapia zawsze poprzedzona jest diagnostyką, która jest niezbędna nie tylko aby potwierdzić bezdech senny i włączyć możliwość współfinansowania zakupu CPAP przez NFZ, ale także jest podstawą do optymalnego doboru urządzenia i jego ustawienia.
Podstawowym narzędziem diagnostycznym stosowanym przy bezdechu jest badanie polisomnograficzne lub poligraficzne. Polega ono na monitorowaniu parametrów fizjologicznych podczas snu m.in. oddechu, ruchów klatki piersiowej czy saturacji krwi. Badanie wykonywane jest w szpitalu (polisomnografia) lub w domu pacjenta (poligrafia).
Diagnostyką bezdechu zajmują się wyspecjalizowane oddziały szpitalne ale dzisiaj możliwe jest także przeprowadzenie całego procesu zdalnie, z wykorzystaniem uproszczonego badania realizowanego w warunkach domowych. Pozwala to przyspieszyć proces diagnostyki i zwiększyć wygodę dla pacjenta.

Mądrze wybierz swój aparat i maskę CPAP

Zakup sprzętu do terapii bezdechu to poważna sprawa. Aparat służył będzie nam przez minimum 5 następnych lat i wykorzystywać go będziemy przez 7–8 godzin każdej kolejnej nocy. Warto zadbać o to, żeby kupić sprzęt skuteczny, ale i maksymalnie komfortowy w użyciu. Tu nie warto iść na kompromisy.
Oferta firmy ResMed zawiera aparaty spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Poza uznanym na całym świecie aparatem AirSense10 w wersji Elite i AutoSet, znajdziemy w niej między innymi aparat dedykowany szczególnym potrzebom kobiet (AirSense10 For Her) czy znakomity model podróżny AirMini.
Najważniejsze jest jednak, że wszystkie aparaty ResMed posiadają opatentowany, ceniony przez lekarzy, skuteczny i komfortowy algorytm rozpoznawania epizodów oddechowych. Dla najbardziej wymagających użytkowników przeznaczone są urządzenia serii AirCurve, jak np. bezkonkurencyjny AirCurve10 VAuto.

Zadbaj o odpowiednie ustawienie aparatu

Postawienie diagnozy i wybór odpowiedniego urządzenia CPAP, to dopiero pierwszy krok do skutecznej terapii. Równie ważne jest odpowiednie ustawienie parametrów terapii i wykonujemy to w procedurze próby terapeutycznej, zwanej często miareczkowaniem.
W czasie miareczkowania lekarz ustawia ciśnienia terapeutyczne w taki sposób aby maksymalnie obniżyć występujących ilość epizodów oddechowych (bezdechy, spłycenia), przy zachowaniu komfortu oddechowego pacjenta. Proces ten przeprowadzany jest w szpitalu lub w domu.
Aparaty ResMed serii AirSense10 oraz AirCurve10 wyposażone są fabrycznie w moduł komunikacji bezprzewodowej, który umożliwia przeprowadzanie miareczkowania w sposób całkowicie zdalny. Lekarz każdego dnia będzie w stanie sprawdzić wyniki poprzedniej nocy, oraz skorygować parametry terapii gdy będzie to konieczne.

Długoterminowo przede wszystkim liczy się komfort

Na początku najważniejsze jest aby terapia była skuteczna. W ujęciu długoterminowym równie ważne jest jednak aby zapewniała także odpowiedni komfort oddechowy. Zaniedbanie tego elementu może sprawić, że osoby po pewnym czasie porzucają terapię.
Na komfort oddechowy składa się wiele czynników. W pierwszej kolejności liczy się dobry algorytm i sposób działania ulgi wydechowej (EPR). Równie ważne jest aby zapewnić odpowiednie ogrzanie i nawilżenie powietrza.
Firma ResMed słynie z tego, że zapewnia swoim klientom sprzęt zapewniający maksimum komfortu. Wszystkie aparaty serii AirSense10 i AirCurve10 fabrycznie wyposażone są nie tylko w nawilżacze ale także w ogrzewaną rurę. Bardzo istotnym elementem oferty są także doskonale i współpracujące z aparatami maski CPAP.

Warto dbać o swój sprzęt

Odpowiednio serwisowany i zadbany sprzęt z pewnością odwdzięczy się długim i bezproblemowym użytkowaniem. W pierwszej kolejności pamiętajmy o regularnej wymianie filtrów. Zabezpieczają one nie tylko urządzenie ale przede wszystkim drogi oddechowe, przed szkodliwymi zanieczyszczeniami.
Cały sprzęt należy regularnie czyścić, stosując się do zaleceń producenta. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych zapachów i rozwoju niebezpiecznych bakterii czy grzybów na powierzchni maski czy rury. Polecamy stosować do tego dedykowane środki lub delikatne mydło w kostce.
Bardzo istotne jest aby nie zapominać także o tym, że maska CPAP jest elementem eksploatacyjnym i należy ją regularnie wymieniać. Zalecamy kontrolę maski po 6 miesiącach i wymianę w momencie gdy pojawią się pierwsze problemy z wyciekiem powietrza.

Długoterminowe monitorowanie postępów terapii

Skuteczna terapia CPAP jest procesem długoterminowym. Niezmiernie ważne jest aby na bieżąco monitorować jej postępy. Pomaga w tym moduł komunikacji bezprzewodowej i bezkonkurencyjna aplikacja AirView, dostarczana przez producenta do każdego aparatu serii AirSense10 i AirCurve10.
Równie ważne jest to aby wyniki trafiały do monitorującego terapię lekarza i aby miał on szansę na modyfikację parametrów terapii w momencie, gdy to będzie niezbędne. Często się zdarza, że pewne korekty są konieczne gdy np. zmienia się nasza waga, przechodzimy infekcje lub inną chorobę.
ResMed dostarcza lekarzom kompletną platformę do opieki nad pacjentami korzystającymi z jego urządzeń oraz wspiera pierwszy na polskim rynku “Program Opieki Długoterminowej dla Pacjentów używających urządzeń CPAP”, w którym uczestniczy wielu znakomitych lekarzy z całego kraju.


Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.