Aktualności

24/05/2019
Jak wybrać odpowiedni materac

Dobór odpowiedniego materaca to niezwykle ważna kwestia. W związku z tym, że w sypialni spędzamy dużą część swojego czasu, warto zadbać o to, aby komfort snu był jak najlepszy. Dobrze dopasowany materac do spania, odpowiedni do indywidualnych potrzeb, jest gwarantem znakomitego samopoczucia w ciągu dnia. Dodatkowo zapewnia ułożenie poprawnej pozycji podczas snu, która będzie najkorzystniejsza dla naszego kręgosłupa. Przy tej sposobności, wskazane jest zapoznać się z jego rodzajami oraz specyfiką. Zatem jak wybrać materac, który zapewni zdrowy i komfortowy sen i na co zwrócić uwagę w sklepie?

Jak poprawić komfort wypoczynku?

Sen jest bardzo ważny w życiu człowieka, bowiem dostarcza nam energii na cały dzień. W związku z tym warto uwzględnić wszystkie czynniki, które składają się na jakość dobrego wypoczynku. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pościel, w jakiej śpimy. Nie wszystkie są korzystne dla naszego zdrowia, gdyż niektóre tworzywa mogą wywołać alergię lub pogorszenie stanu zdrowia, jeśli chorujemy, np. na zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Kolejną ważną kwestią jest dostosowanie wyprofilowanego podgłówka. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie kręgosłupa w linii prostej. Ponadto równomiernie rozprowadza nacisk głowy, dzięki czemu zniwelowany jest ucisk na kręgi szyjne.

Dobrze dobrany stelaż łóżka również odpowiedzialny jest za jakość odpoczynku. Posiada strefy twardości, które dodatkowo wspomagają materac. Wskazane jest, aby był dostosowany do jego rodzaju. Dodatkowo pełni rolę wentylatora, wpływa na jego trwałość i utrzymanie określonego poziomu twardości materaca.

Dobry materac to podstawa zdrowego snu

Jak wybrać materac, który spełni nasze oczekiwania?

Zdrowy sen to gwarancja dobrego samopoczucia i efektywność działań w trakcie dnia. Precyzyjnie dobrany materac jest kluczem do zdrowego snu, na który człowiek przeznacza około 8 godzin na dobę. W trakcie takiego odpoczynku mięśnie rozluźniają się, a organizm regeneruje. Niepoprawnie dobrany materac może grozić uczuciem dyskomfortu, bólu oraz skutkować nawet trwałym skrzywieniem kręgosłupa.

Wybierając najlepszy materac dla nas powinniśmy kierować się indywidualnymi cechami budowy ciała, jakimi są ciężar ciała i wzrost. Należy pamiętać, że każdy człowiek posiada inną budowę. Prawidłowo dobrany materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy - taki, który idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i przylgnie do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Niewątpliwie, dla osób o lekkiej wadze wskazane jest, aby materac był nieco miększy, zaś osobom o cięższej zaleca się zastosowanie twardszego typu materaca.

Twardość materaca - wpływ na komfort snu

Idealny materac dopasowuje się do ciała, co pozwala na optymalne ułożenie kręgosłupa. Dlatego tak istotna jest jego twardość. Zbyt twardy materac wymusza ciągłą zmianę pozycji w trakcie snu, spowodowaną utrudnieniem swobodnego krążenia krwi w miejscach nacisku. Przez to często budzimy się niewyspani, a w trakcie dnia czujemy zmęczenie.

Zbyt miękki materac to z kolei problem z rozluźnieniem mięśni. Zamiast wypoczywać, napinają się, szukając właściwego ułożenia. Kręgosłup nie wspiera w tym czasie mięśni, gdyż leży zapadnięty w miękkim materacu. Może to prowadzić do bólów pleców i kurczów mięśni.

Warto pamiętać, żeby wybrać materac przynajmniej o 20 cm dłuższy niż wzrost osoby użytkującej.

Przed ostatecznym zakupem materaca należy zwrócić uwagę, czy gdy leżymy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się za mocno. Warto wziąć pod uwagę też pozycję, w jakiej najczęściej śpimy. Jeśli bardzo często zmieniamy pozycję podczas snu, wówczas zalecane są materace, które dostosowują się do dowolnego układu ciała człowieka. W przypadku, gdy cierpimy na schorzenie pleców, przed wyborem odpowiedniego materaca, konieczna będzie konsultacja z ortopedą.

Rodzaje materacy

Obecnie na rynku dostępnych jest szeroki wybór, dobrej jakości materacy, które dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Jednak jaki materac wybrać, aby w pełni wypocząć podczas snu? Który z nich zapewnia odpowiednie oparcie dla? Wybrać materac twardy czy miękki? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Materace bonelowe (sprężynowe)

Na rynku materace sprężynowe cieszą się dużą popularnością. Są bardzo funkcjonalne, a dodatkowo spośród innych wyróżnia je niska cena. Wykonane zostały ze sprężyn, które są ze sobą połączone za pomocą druta bonell. Sprężyny z kolei umieszczone są między przekładkami tapicerskimi lub pianką poliuretanową. Warstwę ochronną stanowi kokos (materace twardsze) lub filc i pianka (materace miękkie). Zwieńczeniem materaca jest wytrzymały pokrowiec z solidnego materiału obiciowego.

Ze względu na poziom twardości, materace te będą nadawały się dla osób o masie większej niż 60 kg. Ich dodatkowym atutem jest wysoka wytrzymałość, pozwalająca na użytkowanie ich przez wiele lat. Jednak oprócz zalet, pojawiają się też wady. Mianowicie, materac sprężynowy nie dopasowuje się do naturalnych krzywizn anatomicznych ciała, tak więc każda zmiana pozycji będzie odczuwalna.

 

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe swoim wyglądem zbliżone są do bonelowych, natomiast różnią się od nich wnętrzem. Sprężyny, znajdujące się w materacu, są oddzielona od siebie specjalną kieszonką, co umożliwia niezależną pracę jednej sprężyny od pozostałych. Sprawia to, że doskonale dopasowują się do pozycji ciała przyjmowanej podczas snu. Dodatkowo sprężyny w kieszeniach zapewniają sprężystość na całej jego powierzchni. Dzięki temu materac nie jest podatny na zjawisko falowania (kołysanie się materaca pod wpływem ruchów drugiej osoby), a przy tym jest bardzo wygodny. Ze względu na jego właściwości poleca się je osobom ze schorzeniami ortopedycznymi.

Uzupełnienie wkładu kieszeniowego stanowi pianka termoelastyczna, wysokoelastyczna lub lateksowa. Również i w tym rodzaju materaców stosowane są przekładki kokosowe, które je utwardzają oraz nadają im właściwości antybakteryjne.

Podstawowym minusem jest to, że nie są łatwe w czyszczeniu, gdyż do kieszeni może dostać się kurz, przez co trudno utrzymać odpowiedni poziom higieny. W związku z tym, nie będą dobrym rozwiązaniem dla uczulonych na roztocza. Cena odpowiada względnej jakości produktu.

 

Materace lateksowe

Na rynku uważane są jako jedne z najzdrowszych i najbardziej ekologicznych typów materacy. Wykonuje się je zazwyczaj z lateksu syntetycznego, z domieszką mleczka kauczukowego. Z uwagi na to, że lateks w swojej formie jest bardzo elastyczny, z łatwością dopasowuje się do dowolnego ułożenia ciała w czasie odpoczynku. Dodatkowo jego atutem jest wytrzymałość, ma również właściwości rehabilitacyjne, dzięki temu nadaje się dla osób cierpiących na schorzenia, jak np. skolioza. Zastosowanie 7 stref twardości sprawia, że materac lateksowy stanowi dobre poparcie dla mięśni i kręgosłupa, poprawiając tym samym jakość snu.

Bez wahania można go dezynfekować przy użyciu pary wodnej, tak więc jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Ponadto właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne lateksu ograniczają ryzyko wystąpienia alergii.

Materac lateksowy nie nadaje się do użytku dla osób borykających się z nadmierną potliwością oraz uczulonych na lateks.

Materace piankowe

Materac piankowy charakteryzuje się różnorodnymi właściwościami zdrowotnymi i coraz częściej zastępuje materac sprężynowy. Jest używany jako podkład u osób chorych, leżących, ponieważ ma działanie przeciwodleżynowe. Oprócz tego jest świetną opcją dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem, zwyrodnienia stawów, schorzenia reumatyczne, przy urazach mózgowo-czaszkowych oraz wad postawy.

Materace piankowe są lekkie, trwałe i elastyczne i doskonale dopasowują się do kształtu ciała. W zależności od tego, jakich pianek użyto do wykonania, materac piankowy uzyskuje różne właściwości. Pianka termoelastyczna reaguje na ciepło i nacisk, dzięki czemu materace z niej wykonane dają doskonałe oparcie dla kręgosłupa i dają odpocząć stawom i mięśniom. Materace z pianki wysokoelastycznej z kolei są bardzo sprężyste i elastyczne punktowo. Właściwość tę można porównać do materaca kieszeniowego.

Dodatkowo całość podkładu wykonana jest z materiału termoplastycznego, który zmienia swoją elastyczność - w zależności od temperatury. Jego forma charakteryzuje się niejednorodną, chropowatą powierzchnią, co znacznie poprawia krążenie krwi. Materace piankowe charakteryzują się porowatą strukturą, co zapewnia im dobrą wentylację, a tym samym ogranicza rozwój szkodliwych dla zdrowia roztoczy, grzybów i bakterii.

Wadą materaców piankowych jest ich wysoka cena. 

 

Materace wysokoelastyczne

Materace wysokoelastyczne tworzone są z pianki najnowszej generacji (pianka poliuretanowa o większej gęstości i elastyczności), która posiada doskonałe właściwości nośne. Jak sama nazwa wskazuje, materace te cechują się dużą ilością elastyczności, przez co dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała oraz wagi. Szczególnie polecane są dla osób starszych oraz dzieci.

Częstym zabiegiem dla materacy piankowych wysokoelastycznych jest ich profilowanie, czyli dzielenie na 3, 5 lub 7 stref twardości. Pozwala to nie tylko na zapewnienie różnej twardości strefom, ale także zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiega przegrzewaniu się organizmu.

Dzięki stuprocentowej wygodzie umożliwione jest prawidłowe ułożenie kręgosłupa oraz najważniejszych żył tętniczych, które nie są uciskane.

Istotną cechą jest też jego lekkość i możliwość użycia ze stelażami regulowanymi.

Wadą tych materacy jest gromadzenie się kurzu w zakamarkach podkładu, przez co wymaga on częstego czyszczenia oraz żółknięcie pianki z czasem.

Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić, czy materac wysokoelastyczny został wykonany z pianki zimnotłoczonej, czy z gorszej jakościowo pianki poliuretanowej T.

 

Materace termoelastyczne

Materace z pianki termoelastycznej (znanej też jako pianka leniwa lub memo) są w stanie zapewnić najlepszej jakości komfort snu. Zaprojektowane zostały głównie dla osób, które borykają się z problemem niedokrwienia. Dzięki swoim właściwościom produkt eliminuje ucisk na tętnice oraz ułatwia krążenie we wszystkich partiach ciała. Jest zbudowany z pianki termoelastycznej, która umożliwia dopasowanie do każdego kształtu ciała człowieka.

Materac ten zbudowany jest z pianki termoelastycznej. Pod wpływem ciepła człowieka, powierzchnia pianki mięknie i dopasowuje się do kształtu ciała. Dzięki temu materac taki zapewnia komfort i zdrowy sen osobom o różnej budowie ciała, specyficznych wskazaniach medycznych czy osobistych predyspozycjach.

Istotną zaletą tego rodzaju materacy jest to, że doskonale amortyzują ruchy osoby śpiącej obok nas. Jeżeli śpisz obok partnera, który niespokojnie wierci się w czasie snu, ten materac jest dla Ciebie.

Tak, jak w przypadku podkładów elastycznych, minusem jest gromadzący się kurz, jak również wysoka cena.

 

Materace żelowe

Podkłady te nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Ich atutem jest optymalne dostosowanie się do pozycji, jaką w danym momencie przybiera ciało. Spośród innych rodzajów produktów wyróżnia je to, że wychładzają przegrzane ciało człowieka, a w czasie snu pomagają utrzymać stałą temperaturę ciała. Ze względu na nietuzinkowość produkty tego typu nie są łatwo dostępne. Wadą jest także ich wygórowana cena.

Podział na strefy

Podkład powinien być dostosowany do budowy człowieka z uwagi na jego wzrost oraz masę ciała. Im cięższa jest osoba, tym twardszy powinien być produkt. Należy mieć też na względzei to, że twardość materaca podawana przez producenta może być inaczej odczuwana przez osoby o szczupłej sylwetce a inaczej przez osobę ważącą 80 kg.

Wyróżnia się następujące strefy twardości materaca:

  • H1 - są to bardzo miękkie podkłady, które nie stanowią dobrego wsparcia dla kręgosłupa
  • H2 - produkt charakteryzuje się miękkością, zalecany dla osób, których waga nie przekroczyła 80 kg, szczególnie polecany dla kobiet oraz dzieci
  • H3 - nieco twardsze podkłady, przeznaczone dla osób z wagą od 80 do 100 kg
  • H4 - całkowicie twarde, dla osób z masą ponad 100 kg
  • H5 - bardzo twardy materac, rzadko spotykany na rynku, stosowany do użytku wyłącznie przez osoby bardzo ciężkie

Należy wziąć pod uwagę także to, czy na materacu będzie spała jedna czy dwie osoby. Najlepszy materac dla pary o różnej wadze to taki z dwoma stopniami twardości lub dwa osobne materace.

Niezbędne wskazówki

Podkładu nie powinno kłaść się na płaskie powierzchnie, które uniemożliwiają poprawną wentylację. Równie ważne jest systematyczne wietrzenie materaca przez cały okres jego użytkowania. Przy eksploatacji materacy bonellowych i kieszeniowych ważne jest ich regularne obracanie, co znacząco zwiększy higienę oraz jego żywotność. Roztocza oraz wszelkie pyłki, które się na nim gromadzą należy usuwać za pomocą odkurzacza. Należy także pamiętać, aby nie siadać na krawędzi materaca, gdyż to może mieć niekorzystny wpływ na jego konstrukcję.

Podsumowanie

W związku z tym, iż człowiek przeznacza około 8 godzin dziennie na sen, warto jest wyposażyć się w dobrze dostosowany materac. Precyzyjny podkład sprawi, że nasz sen będzie zdrowszy, co dostarczy energii na cały dzień. Zachęcamy także do przeczytania innego naszego artykułu w którym pokazujemy jak dobrze spać. W artykule przywołujemy sprawdzone sposoby na poprawę komfortu snu.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.