Aktualności

24/05/2019
Jak wybrać odpowiedni materac

Dobór odpowiedniego materaca to niezwykle ważna kwestia. W związku z tym, że w sypialni spędzamy dużą część swojego czasu, warto zadbać o to, aby komfort snu był jak najlepszy. Dobrze dopasowany materac do spania, odpowiedni do indywidualnych potrzeb, jest gwarantem znakomitego samopoczucia w ciągu dnia. Dodatkowo zapewnia ułożenie poprawnej pozycji podczas snu, która będzie najbardziej korzystna dla naszego kręgosłupa. Przy tej sposobności, wskazane jest zapoznać się z jego rodzajami oraz specyfiką.

Jak poprawić komfort wypoczynku?

Sen jest bardzo ważny w życiu człowieka, bowiem dostarcza nam energii na cały dzień. W związku z tym warto uwzględnić wszystkie czynniki, które składają się na jakość dobrego wypoczynku. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pościel, w jakiej śpimy. Nie wszystkie są korzystne dla naszego zdrowia, gdyż niektóre tworzywa mogą wywołać alergię lub pogorszenie stanu zdrowia, jeśli chorujemy, np. na zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Kolejną ważną kwestią jest dostosowanie wyprofilowanego podgłówka. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie kręgosłupa w linii prostej. Ponadto równomiernie rozprowadza nacisk głowy, dzięki czemu zniwelowany jest ucisk na kręgi szyjne.

Dobrze dobrany stelaż łóżka również odpowiedzialny jest za jakość odpoczynku. Posiada strefy twardości, które dodatkowo wspomagają materac. Wskazane jest, aby był dostosowany do jego rodzaju. Dodatkowo pełni rolę wentylatora, wpływa na jego trwałość i utrzymanie określonego poziomu twardości materaca.

zdrowy sen

Wybór odpowiedniego materaca

Zdrowy sen to gwarancja dobrego samopoczucia i efektywność działań w trakcie dnia. Precyzyjnie dobrany materac jest kluczem do zdrowego snu, na który człowiek przeznacza około 8 godzin na dobę. W trakcie takiego odpoczynku mięśnie rozluźniają się, a organizm regeneruje. Niepoprawnie dobrany może grozić uczuciem dyskomfortu, bólu oraz skutkować nawet trwałym skrzywieniem kręgosłupa.

Wybierając materac powinniśmy kierować się indywidualnymi wyznacznikami, jakimi jest waga i wzrost. Należy pamiętać, że każdy człowiek posiada inną budowę. Prawidłowo dobrany materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy - taki, który idealnie przylgnie do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Niewątpliwie, dla osób o lekkiej wadze wskazane jest, aby był nieco miększy, zaś osobom o cięższej zaleca się zastosowanie twardszego typu. Warto pamiętać, żeby był on przynajmniej o 20 cm dłuższy niż wzrost osoby użytkującej.

Przed ostatecznym zakupem materaca należy zwrócić uwagę, czy gdy leżymy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się za mocno. Warto uwzględnić też pozycję, w jakiej najczęściej śpimy. Jeśli bardzo często zmieniamy pozycję podczas snu, wówczas zalecane są materace, które dostosowują się do dowolnego układu ciała człowieka. W przypadku, gdy cierpimy na schorzenie pleców, zanim wybierzemy, konieczna będzie konsultacja z ortopedą.

Rodzaje materacy:

Bonelowe

Na rynku materace sprężynowe cieszą się dużą popularnością. Są bardzo funkcjonalne, a dodatkowo spośród innych wyróżnia je niska cena. Wykonane zostały ze sprężyn, które są ze sobą połączone za pomocą druta bonell. Ze względu na poziom twardości, będą nadawały się dla osób o masie większej niż 60 kg. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że trzymają się długie lata. Jednak oprócz zalet, pojawiają się też wady. Mianowicie, ten rodzaj materaca nie dopasowuje się do naturalnych krzywizn anatomicznych ciała, tak więc każda zmiana pozycji będzie odczuwalna.

 

Kieszeniowe

Swoim wyglądem zbliżone są do bonelowych, natomiast nieco się różnią. Każda ze sprężyn znajdujących się w materacu jest oddzielona od drugiej specjalną kieszonką, co umożliwia niezależną pracę jednej sprężyny od pozostałych. Dodatkowo zapewniają sprężystość na całej jego powierzchni. Dzięki temu materac nie jest podatny na zjawisko falowania, a przy tym jest bardzo wygodny. Podstawowym minusem jest to, że nie są łatwe w czyszczeniu, gdyż do kieszeni może dostać się kurz, przez co trudno utrzymać odpowiedni poziom higieny. W związku z tym, nie będą dobrym rozwiązaniem dla uczulonych na roztocza. Cena odpowiada względnej jakości produktu.

 

Lateksowe

Na rynku uważane są jako jedne z najzdrowszych i najbardziej ekologicznych typów materacy. Wykonuje się je zazwyczaj z lateksu syntetycznego, z domieszką mleczka kauczukowego. Z uwagi na to, że lateks w swojej formie jest bardzo elastyczny, z łatwością dopasowuje się do dowolnego ułożenia ciała w czasie odpoczynku. Dodatkowo jego atutem jest wytrzymałość, ma również właściwości rehabilitacyjne, dzięki temu nadaje się dla osób cierpiących na schorzenia, jak np. skolioza. Bez wahania można go dezynfekować przy użyciu pary wodnej, tak więc jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Jednak nie nadaje się do użytku osób borykających się z nadmierną potliwością oraz uczulonych na lateks.

 

Piankowe

Materac piankowy charakteryzuje się różnorodnymi właściwościami zdrowotnymi. Jest używane jako podkład u osób chorych, leżących, ponieważ ma działanie przeciwodleżynowe. Oprócz tego jest świetną opcją dla osób cierpiących na zwyrodnienia stawów czy kręgosłupa, schorzenia reumatyczne, przy urazach mózgowo-czaszkowych oraz wad postawy.

Dodatkowo całość podkładu wykonana jest z materiału termoplastycznego, który zmienia swoją elastyczność - w zależności od temperatury. Jego forma charakteryzuje się niejednorodną, chropowatą powierzchnią, co znacznie poprawia krążenie krwi. Jedyną wadą jest to, że jego użytek nie jest wskazany przed osoby potliwe oraz wysoka cena.

 

Wysokoelastyczne

W ich składzie przeważa składnik, jakim jest hydro lateks. Jak sama nazwa wskazuje, cechują się dużą ilością elastyczności, przez co dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała oraz wagi. Szczególnie polecane są dla osób starszych oraz dzieci. Dzięki stuprocentowej wygodzie umożliwione jest prawidłowe ułożenie kręgosłupa oraz najważniejszych żył tętniczych, które nie są uciskane. Jedynym minusem jest gromadzenie się kurzu w zakamarkach podkładu, przez co wymaga on częstego czyszczenia.

 

Termoelastyczne

Materace z pianki termoelastycznej są w stanie zapewnić najlepszej jakości komfort snu. Zaprojektowane zostały głównie dla osób, które borykają się z problemem niedokrwienia. Dzięki swoim właściwościom produkt eliminuje ucisk na tętnice oraz ułatwia krążenie we wszystkich partiach ciała. Jest zbudowany z pianki termoelastycznej, która umożliwia dopasowanie do każdego kształtu ciała człowieka. Tak, jak w przypadku podkładów elastycznych, minusem jest gromadzący się kurz, jak również wysoka cena.

 

Żelowe

Podkłady te nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Ich atutem jest optymalne dostosowanie się do pozycji, jaką w danym momencie przybiera ciało. Spośród innych rodzajów produktów wyróżnia je to, że wychładzają przegrzane ciało człowieka, a w czasie snu pomagają utrzymać stałą temperaturę ciała. Ze względu na nietuzinkowość produkty tego typu nie są łatwo dostępne. Wadą jest także ich wygórowana cena.

Podział na strefy

Podkład powinien być dostosowany do budowy człowieka z uwagi na jego wzrost oraz masę ciała. Im cięższa jest osoba, tym twardszy powinien być produkt.

Wyróżnia się następujące strefy twardości materaca:

  • H1 - są to bardzo miękkie podkłady, które nie stanowią dobrego wsparcia dla kręgosłupa
  • H2 - produkt charakteryzuje się miękkością, zalecany dla osób, których waga nie przekroczyła 80 kg, szczególnie polecany dla kobiet oraz dzieci
  • H3 - nieco twardsze podkłady, przeznaczone dla osób z wagą od 80 do 100 kg
  • H4 - całkowicie twarde, dla osób z masą ponad 100 kg
  • H5 - bardzo twardy materac, rzadko spotykany na rynku, stosowany do użytku wyłącznie przez osoby bardzo ciężkie

Niezbędne wskazówki

Podkładu nie powinno kłaść się na płaskie powierzchnie, które uniemożliwiają poprawną wentylację. Równie ważne jest systematyczne wietrzenie go przez cały okres, który owy produkt użytkujemy. Przy eksploatacji rodzaju materacy bonellowych i kieszonkowych ważne jest ich regularne obracanie, co znacząco zwiększy higienę oraz jego żywotność. Roztocza oraz wszelkie pyłki, które się na nim gromadzą należy usuwać za pomocą odkurzacza. Należy także pamiętać, aby nie siadać na krawędzi podkładu, gdyż to może mieć niekorzystny wpływ na jego konstrukcję.

Podsumowanie

W związku z tym, iż człowiek przeznacza około 8 godzin dziennie na sen, który jest niezwykle ważnym aspektem, warto jest wyposażyć się w dobrze dostosowany materac. Precyzyjny podkład sprawi, że nasz sen będzie zdrowszy, co dostarczy energii na cały dzień.Czy mam bezdech senny?
Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>