Aktualności

07/12/2022
Bezdech senny a nerwica

Bezdech senny a nerwica

Nie ulega wątpliwości, że zdrowy wypoczynek korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Sen odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka, ponieważ pozwala zregenerować siłę utraconą w trakcie wykonywania codziennych czynności. Zmniejsza również napięcie nerwowe, wzmacnia różnorodne procesy ciele, poprawia odporność, pamięć, koncentrację etc. Jednak często bywa tak, że pomimo odpowiedniej ilości snu, człowiek budzi się roztrzęsiony i zmęczony. Może być to związane ze schorzeniem obturacyjnego bezdechu sennego, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć! Czym jest bezdech senny i co ma wspólnego z nerwicą?

Obturacyjny bezdech senny - czym jest?

Obturacyjny bezdech senny (w skrócie OBS) to dolegliwość, która przejawia się krótkotrwałymi epizodami całkowitego zatrzymania oddechu lub jego spłycenia. Powodem występowania tego schorzenia jest zbyt duże rozluźnienie się górnych dróg oddechowych. Zwiotczałe mięśnie są główną przyczyną zwężenia lub całkowitego zablokowania ścian gardła, co w konsekwencji prowadzi do problemów z zaczerpnięciem powietrza do płuc. Zaburzenia oddychania trwają przeważnie 10 sekund i w trakcie snu mogą występować nawet kilkanaście razy. Gwałtowny spadek tlenu w konsekwencji wpływa na niedotlenienie organizmu i zwiększenie poziomu dwutlenku węgla we krwi. W trakcie trwania pojedynczego epizodu, osoba cierpiąca na bezdech senny zaczyna się dusić i zazwyczaj się budzi. Nieprzyjemna sytuacja po ponownym zaśnięciu może powtórzyć się jeszcze wiele razy.

Bezdech senny - nerwica

Bardzo często problemy z oddychaniem mogą być spowodowane chorobami układu krążenia, silnymi emocjami i stresem, lecz najczęściej są to objawy nerwicy. To zaburzenie psychiczne nie dotyczy jedynie sfery umysłowej, lecz także fizycznej. Podstawowe objawy nerwicy to przede wszystkim niepokój i głęboki lęk, które przyczyniają się do wielu fizycznych dolegliwości.

Trudności z oddychaniem bardzo często są związane z nagłym atakiem paniki, a napięcie mięśni gardła i szyi sprawia wrażenie, że człowiek się dusi. Jest to przypadłość bardzo podobna do OBS, co może być również główną przyczyną nerwicy, a nawet depresji ze względu na występowanie zaburzeń układu nerwowego.

Jak zwalczyć zaburzenia oddychania spowodowane nerwicą?

Problemy z oddychaniem powstałe na tle lękowo-nerwicowym powinno się jak najszybciej leczyć. W takim przypadku należy udać się do specjalisty, który zazwyczaj zaleca stosowanie odpowiednich leków uspokajających lub terapii psychologicznej.

Czy bezdech senny jest niebezpieczny?

Warto zaznaczyć, że leczenie bezdechu sennego jest bardzo ważne, ponieważ brak podjęcia jakichkolwiek działań związanych z pozbyciem się dolegliwości może w konsekwencji prowadzić do zagrożenia życia, a nawet zdrowia człowieka. Nieleczony bezdech jest bardzo często przyczyną wielu poważnych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak niewydolność serca, niedotlenienie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków i wiele innych.

Osoby cierpiące na zespół bezdechu sennego przeważnie posiadają niepokojące objawy, podobne jakie przejawia centralny bezdech senny m.in. przewlekłe zmęczenie, poranne bóle głowy oraz ogólne rozdrażnienie. Oprócz tego, głównym następstwem schorzenia jest przede wszystkim niespokojny sen, który utrudnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie trzeba dogłębnie tłumaczyć, jak skutki braku snu mogą wpłynąć na wykonywanie codziennych obowiązków. Gniew utrudnia nawiązanie kontaktu z najbliższym otoczeniem, a brak szybkiej reakcji jest powodem, dla którego chory nie może prowadzić samochodu lub innego pojazdu.

Jakie są przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego?

OBS powstaje na skutek nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych tj. przerost migdałków, wąskie podniebienie, krzywa przegroda nosowa, nieprawidłowa budowa żuchwy, przerost języczka i podniebienia miękkiego, polipy i wiele innych. Bardzo często również na to poważne schorzenie narażeni są ludzie otyli i cierpiący na niedoczynność tarczycy. Czynniki, które zwiększają możliwość wystąpienia choroby to palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie leków uspokajających, objadanie się na noc.

Osoby z bezdechem sennym to przeważnie dorośli mężczyźni powyżej 45 roku życia, rzadziej dzieci. Warto zaznaczyć, że prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta u osób, które posiadają bliskich zmagających się z OBS.

Bezdech obturacyjny - objawy

Mimo tego, że objawy nieprawidłowego przepływu powietrza mogą dawać się we znaki zarówno w dzień, jak i w nocy, osoby cierpiące na OBS mogą ich nie zauważyć. Głównym symptomem, wskazującym na możliwość posiadania tego schorzenia jest bardzo głośne chrapanie. Uczucie duszności w czasie snu oraz częste zmiany pozycji, a także częste oddawanie moczu to również objawy nocne bezdechu sennego.

Bardzo dużo osób cierpi z powodu zaburzeń snu, co może być w głównej mierze spowodowane ograniczeniem przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych. Ludzie borykający się z obturacyjnym bezdechem sennym nadmiernie się pocą i narzekają na ciągłe uczucie zmęczenia, z którym nic nie można zrobić. Wszystkie te dolegliwości bez wątpienia uniemożliwiają człowiekowi normalne funkcjonowanie. Niedotlenienie organizmu w nocy jest również częstym powodem wysychania błon śluzowych.

Jak leczyć OBS?

Wielu ludzi zastanawia się, jak leczyć chrapanie? Warto zaznaczyć, że w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego bardzo istotne jest wykonanie badań pod kątem potwierdzenia bądź wykluczenia schorzenia. Osoby, które zauważyły u siebie nocne spłycenie oddechu lub epizod zatrzymania oddychania powinny niezwłocznie udać się do internisty. Lekarz przeprowadzi niezbędny wywiad i skieruje na polisomnografię - specjalistyczne badanie bezdechu sennego. Polega ono na umieszczeniu na ciele pacjenta czujników, dzięki którym rejestrowany jest przepływ powietrza, praca mózgu, kończyn górnych i dolnych etc. Całość powinna trwać około 6 godzin, aby badanie było wiarygodne.

Innym rozwiązaniem jest badanie poligraficzne. Polega ono na monitorowaniu podstawowych czynności życiowych podczas snu. Padanie poligrafem jest o tyle wygodne, że wykonujemy je w warunkach domowych. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Poligrafia w diagnozie zaburzeń sennych.

W zależność od stopnia zaawansowania choroby, lekarz dostosowuje indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Główne zalecenia to przede wszystkim:

  • wycięcie migdałków, polipów,
  • redukcja podniebienia miękkiego,
  • rzucenie palenia,
  • redukcja wagi,
  • ograniczenie spożywania alkoholu.

Osoby, które ciężko przechodzą chorobę, powinny korzystać z terapii CPAP - czyli aparatu składającego się z maseczki oraz pompy powietrznej. Polega to na wprowadzeniu odpowiedniej ilości bezpośrednio do płuc, co całkowicie pozwala wyeliminować uporczywe chrapanie.

Skala senności Epworth

Znaną metodą na przeprowadzenie oceny zaburzeń snu jest tak zwana skala senności Epworth. Jest to specjalistyczny test na bezdech, który zawiera 8 pytań dotyczących sytuacji codziennych, w których ryzyko zaśnięcia jest największe. Są związane z wieloma czynnościami biernymi, a także aktywnymi np. spokojne siedzenie, leżenie, prowadzenie samochodu itp. Pytania są punktowane w skali od 0 do 3 - jeśli otrzymany wynik wynosi więcej niż 18, oznacza, że trzeba zgłosić się jak najszybciej do specjalisty.

bezdech senny

Podsumowanie

Bezdech senny to tak naprawdę bardzo poważne schorzenie, które może powodować rozwój wielu groźnych chorób sercowo-naczyniowych. Jego towarzyszące objawy przeważnie wywołują problemy z koncentracja i zakłócają sen, co przyczynia się do przewlekłego zmęczenia w ciągu dnia, obrzęku nóg. Pomimo tego, że OBS posiada różne źródło występowania, nigdy nie należy bagatelizować niepokojących objawów, ponieważ nieleczona dolegliwość może doprowadzić nawet do wielu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy też nerwica.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.