Aktualności

02/07/2021
Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn - przyczyny i sposoby leczenia

Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn - przyczyny i sposoby leczenia

Uczucie zmęczenia to najczęściej efekt intensywnej pracy fizycznej lub umysłowej, pośpiechu, stresu, nieregularnego trybu życia. Czasami wystarczy krótki odpoczynek, by organizm się zregenerował, innym razem potrzebna będzie zmiana niewłaściwych nawyków. Takie zmęczenie nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia i codziennego funkcjonowania. Oczywiście jeżeli zdarza się sporadycznie i jest uzasadnione.

A co w przypadku, kiedy odczuwamy ciągłe zmęczenie i senność? Ciągłego zmęczenia zdecydowanie nie można lekceważyć, gdyż może być jednym z objawów problemów zdrowotnych. Na co należy zwrócić uwagę i kiedy udać się do lekarza? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Uczucie ciągłego zmęczenia

Zmęczenie znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. W pracy brakuje nam energii i powierzone zadania wykonujemy dużo wolniej, mamy też problemy z koncentracją i pamięcią, często pojawiają się bóle głowy. W domu wykonujemy tylko podstawowe czynności, resztę odkładamy w czasie, bo przecież jutro będziemy bardziej wypoczęci, i rzeczywiście tak może być, ale nie koniecznie.

Rzeczą zupełnie naturalną jest zmęczenie pojawiające się pod koniec tygodnia, jeżeli weekendy mamy wolne od pracy i możemy sobie pozwolić na drobny relaks, koniecznie skorzystajmy z takiej okazji. W innym przypadku zaplanujmy urlop - krótszy lub dłuższy, by zregenerować siły.

Przyczyny zmęczenia i senności 

Najczęściej zmęczeni czujemy się po nadmiernym wysiłku fizycznym lub umysłowym, ale wyczerpanie pojawia się także w przypadku stresu, niewłaściwej diety, częstych zmian pogody, nadmiar obowiązków. 

W takich przypadkach wystarczy zapewnić organizmowi odpowiednią ilość odpoczynku i relaksu, by mógł się zregenerować i odzyskać energię. Tego typu zmęczenie określane jest krótkotrwałym i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. 

Zdrowy sen

Zasadniczym czynnikiem, który może zmniejszyć zmęczenie, jest sen, który zapewni odpowiedni czas na regenerację organizmu, ale nie tylko ilość godzin snu ma znaczenie. Jeżeli czujesz, że się nie wysypiasz i pomimo długiego snu wstajesz zmęczony, być może powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Jak spać, żeby się wyspać? Czasami wystarczy wprowadzić tylko kilka zmian, by sen przyniósł upragniony odpoczynek. Bardzo ważne są regularne godziny spania, do których organizm szybko się przyzwyczai, nie będzie wtedy problemów z zasypianiem i porannym wstawaniem.

Należy unikać ciężkostrawnych kolacji oraz picia alkoholu przed snem. Tak nieodpowiednia dieta może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

Bardzo ważnym warunkiem zdrowego snu są warunki panujące w sypialni. Optymalna temperatura nie powinna przekraczać 19 stopni Celsjusza. Sypialnię zawsze trzeba przewietrzyć przed udaniem się na spoczynek. Jakość snu poprawia także wyłączenie telewizora i telefonów komórkowych, dzięki temu mózg odpocznie od dodatkowych bodźców. 

Zespół przewlekłego zmęczenia

senność w ciągu dnia

Ciągłe zmęczenie i uczucie senności utrzymujące się powyżej 6 miesięcy określane jest mianem zespołu chronicznego zmęczenia (CFS), którego przyczyną mogą być poważne dolegliwości zdrowotne.

Do najczęstszych objawów CFS poza uczuciem zmęczenia należą:

 • bóle i zawroty głowy,
 • zaburzenia snu,
 • potliwość w nocy,
 • nieuzasadnione bóle mięśniowe,
 • ból gardła,
 • obniżenie nastroju,
 • lęki,
 • zaburzenia widzenia,
 • mdłości,
 • spadek łaknienia.

To sygnały wysyłane przez organizm, że nie funkcjonuje prawidłowo. Nie można tego lekceważyć i należy skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem rodzinnym, który zleci podstawowe badania i skieruje do odpowiedniego specjalisty.

Chroniczne zmęczenie może być objawem wielu poważnych chorób. Do najczęstszych należą:

 • niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • bezdech senny,
 • zaburzenia o podłożu psychicznym (depresja, stany lękowe),
 • nietolerancja pokarmowa,
 • anemia.

 

Chroniczne zmęczenie może powodować także niewydolność nerek, spadek odporności, choroby płuc, stany zapalne wątroby, infekcje. 

W przypadku każdej z tych chorób przyczyny i objawy mogą być bardzo różne, jednak wiele objawów jest również wspólnych, co znacznie utrudnia wstępną diagnozę. Poza uczuciem zmęczenia i senności mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, bóle mięśni, wahania nastrojów, ból gardła, problemy żołądkowe czy brak koncentracji. W takich przypadkach wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Choroby tarczycy

Tarczyca, to ważny gruczoł, który uczestniczy w gospodarce hormonalnej regulującej funkcjonowanie wielu organów, takich jak serce, wątroba, nerki czy mózg. W przypadku nadczynności tarczycy typowymi objawami jest nadmiar energii, spadek wagi ciała oraz zmienność nastrojów.

Zupełnie inaczej jest w przypadku niedoczynności tarczycy. Dochodzi wtedy do spowolnienia metabolizmu, co skutkuje przybieraniem na wadze. Pojawia się także chroniczne zmęczenie, senność, problemy ze skórą oraz włosami.

Konieczne jest wykonanie badania TSH, T3 i T4, które potwierdzi lub wykluczy choroby tarczycy. Leczeniem zajmuje się endokrynolog, który wdroży odpowiednie leki hormonalne. Nie jest to łatwe, bo dawki leku muszą być bardzo precyzyjnie dobrane.

Leczenie trwa co prawda do końca życia, ale objawy zmęczenia i senności ustępują, chory może normalnie funkcjonować.

Zapalenie mięśnia sercowego

Przewlekłe zmęczenie może być objawem zapalenia mięśnia sercowego (częste powikłanie po grypie) lub innych chorób serca. Jeżeli nawet po niewielkim wysiłku fizycznym odczuwasz permanentne zmęczenie, kołatanie serca, duszności, to ich przyczyną mogą być właśnie dolegliwości sercowe.

W takim wypadku konieczna jest wizyta u kardiologa, który zleci wykonanie EKG, echa serca i ewentualnie badanie Holtera. Ciągłe zmęczenie może być spowodowane właśnie niewłaściwą pracą serca, jego niedotlenieniem. Podjęcie leczenia kardiologicznego znacznie poprawi nie tylko komfort życia i stan zdrowia, ale zapobiegnie bardzo groźnemu zawałowi serca.

Bezdech senny

Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn najczęściej spowodowane są bezdechem sennym, dodatkowym objawem jest uciążliwe chrapanie podczas snu. W trakcie snu chory traci oddech na ok. 10 sekund, może to wystąpić nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednej nocy. Efektem jest niedotlenienie mózgu, które może powodować zmęczenie nawet zaraz po przebudzeniu.

Obturacyjny bezdech senny jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w ciągu dnia występuje nie tylko chroniczne zmęczenie, ale także napadowy sen, którego nie da się opanować. Utrudnia on wykonywanie pracy zawodowej, w przypadku kierowców stanowi zagrożenie dla nich samych i innych uczestników ruchu drogowego.

Jak rozpoznać bezdech senny? Najlepszą metodą są badania polisomnograficzne, na ich podstawie lekarz ocenia jakość snu i daje stosowne zalecenia.

Najskuteczniejszą metodą leczenia bezdechu sennego są aparaty CPAP, które dostarczają do górnych dróg oddechowych dodatnie ciśnienie. Dzięki temu w nocy nie występują bezdechy senne, ustaje także chrapanie.

niewyspanie

Zaburzenia psychiczne

Depresja często jest przyczyną bezsenności, w ciągu dnia powoduje apatię, brak energii, ciągłe zmęczenie. Objawem może być także brak łaknienia, izolowanie się od otoczenia. Może dotknąć każdego, bez względu na płeć i wiek.

Depresja i inne choroby o podłożu psychicznym wymagają terapii psychologicznej i leczenia psychiatrycznego.

Nietolerancje pokarmowe

Mało osób wiąże zmęczenie i senność z nietolerancją pokarmową, której typowymi objawami są zaburzenia ze strony układu pokarmowego, bóle brzucha, biegunki, wymioty, wysypka. Objawy te dodatkowo powodują zmęczenie i senność.

W celu zdiagnozowania nietolerancji pokarmowej konieczne będzie także wykonanie testów pokarmowych. W przypadku zdiagnozowania alergii, na którykolwiek składnik koniecznie trzeba go wyeliminować z diety, ustąpią nie tylko objawy ze strony układu pokarmowego, ale także ciągłe zmęczenie i senność.

Chroniczne zmęczenie może być spowodowane również nadmiernym spożywaniem tłustych potraw, które zbytnio obciążają żołądek na wiele godzin. Utleniona krew zamiast do mózgu kierowana jest do przewodu pokarmowego, by przyśpieszyć proces trawienia. Niedotlenienie powoduje zmęczenie i senność. Wystarczy zmienić dietę, by objawy ustąpiły.

Anemia

Anemia, nazywana także niedokrwistością, spowodowana jest niewystarczającą ilością erytrocytów we krwi. To one dostarczają tlen do wszystkich tkanek w organizmie. Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Może być także skutkiem niewydolności nerek, obfitych krwawień menstruacyjnych, ciąży lub porodu.

Do charakterystycznych objawów anemii należy bladość cery, chroniczne zmęczenie i uczucie ciężkości w ciągu dnia. Po wyeliminowaniu przyczyn zmęczenie powinno ustąpić.

Zespół chronicznego zmęczenia nie jest przyczyną, ale skutkiem różnych chorób. Jeżeli towarzyszy nam przez ponad pół roku to koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To on na podstawie badań postawi diagnozę i rozpocznie leczenie choroby podstawowej. Dzięki temu można zapobiec dalszemu jej rozwojowi i powstaniu ewentualnych powikłań.

Ciągłe zmęczenie i nadmierna senność występują coraz częściej, nawet wśród bardzo młodych osób i mają tendencję wzrostową. Duży wpływ ma na to styl życia, główne przyczyny ciągłego zmęczenia to przede wszystkim pośpiech, siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, nadmiar obowiązków służbowych. Związany z tym stres powoduje bezsenność i ogólne zmęczenie.

U osób młodych niebagatelny wpływ na uczucie zmęczenia i senności w ciągu dnia ma uzależnienie od internetu. Wiele godzin, często nocnych, spędzonych na forach społecznościowych lub grach komputerowych zaburza naturalny rytm, dnia a sen ulega znacznemu skróceniu.

Chroniczne zmęczenie i senność zawsze wymagają porady lekarskiej, dzięki temu można zapewnić sobie komfort życia i uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.