Aktualności

19/02/2021
Do czego służy nam ogrzewana rura w aparatach CPAP?

Do czego służy nam ogrzewana rura w aparatach CPAP?

ResMed jako jedyna firma na polskim rynku dodaje podgrzewaną rurę do nowych aparatów CPAP serii AirSense oraz AirCurve. Nie wszyscy jednak wiedzą do czego ona tak naprawdę służy i dzisiaj postaramy się to wytłumaczyć.

Układ oddechowy człowieka pokryty jest bardzo delikatną tkanką, która wymaga tego aby dopływało do niej wyłącznie oczyszczone, ogrzane i dobrze nawilżone powietrze. Za ten proces w dużym stopniu odpowiedzialny jest nos. Niestety, mechanizm ten jest niewydolny w chwili, gdy tłoczymy poprzez maskę CPAP nawet kilkadziesiąt litrów powietrza na każdą minutę. Z tego względu powszechnie stosujemy w naszych aparatach nawilżacze. Powietrze przepływa w nich przez komorę z podgrzaną wodą zanim dotrze do naszych dróg oddechowych.

Do odpowiedniego nawilżenia powietrza potrzebne są dwa składniki: woda oraz odpowiednio wysoka temperatura. To drugie jest niezmiernie istotne ponieważ czym cieplejsze jest powietrze, tym większą ilość wody jest w stanie przyjąć (wilgotność bezwzględna). W przypadku terapii CPAP częstym problemem jest to, że ciepłe i nawilżone powietrze z aparatu zostaje ochłodzone w rurze i wtedy następuje zjawisko kondensacji, czyli skraplania się wody. Problem doskonale znany wielu użytkownikom CPAP, skutkujący wybudzeniami spowodowanymi głośnym chlupotaniem wody, a nawet przedostawaniem się jej do maski. 

Aby zapobiec kondensacji wody oraz umożliwić dotarcie ciepłego i wilgotnego powietrza do dróg oddechowych stosujemy podgrzewaną rurę. Temperaturę rury możemy regulować w ustawieniach aparatu, zgodnie z naszymi upodobaniami i poczuciem komfortu. Zalecane jest korzystanie z optymalnych ustawień automatycznych, które wynoszą 85% wilgotności względnej przy temperaturze rury wynoszącej 27°C. Dzięki nawilżaczowi i podgrzewanej rurze terapia będzie nie tylko bardziej komfortowa, ale także zdrowsza. Zestaw taki szczególnie polecamy użytkownikom masek ustno-nosowych dla których niezbędne jest stosowanie wyższej wilgotności.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.