Aktualności

06/10/2021
Komfort w terapii CPAP

Komfort w terapii CPAP

Komfort w terapii CPAP

 

W terapii CPAP najważniejsze są dwie rzeczy: jej skuteczność w zapobieganiu i usuwaniu bezdechów oraz zapewniany komfort oddechowy. To drugie jest szczególnie istotne, mając na uwadze jakość snu i wpływ na długofalowe korzystanie z urządzenia CPAP, a co za tym idzie, skuteczność terapii. Firma ResMed przykłada duże starania do tego, aby oferowane przez nią aparaty CPAP były pod tym względem najlepsze na rynku, poprzez zastosowanie następujących technologii:

 

Efektywne nawilżenie powietrza

 

Seria aparatów AirSense i AirCurve standardowo wyposażona jest w zintegrowany nawilżacz powietrza oraz podgrzewaną rurę. Dzięki temu możemy mieć pewność, że powietrze którym będziemy oddychać, będzie miało stałą temperaturę  i wilgotność w ciągu nocy, bez względu na zmieniające się warunki w sypialni. Możemy więc zasypiać bez obawy o skraplanie się wody przy masce i w rurze aparatu. W ten sposób nie tylko chronimy delikatną tkankę płucną, ale także zapobiegamy obrzękowi śluzówki w nosie i uczuciu suchości w ustach lub gardle.

 

EPR- ulga wydechowa

 

Prawdopodobnie najczęściej stosowana opcja komfortu dostępna w aparatach CPAP.

Jednak o jej użyciu powinien zadecydować lekarz, biorąc pod uwagę typy zaburzeń oddechu pacjenta. Dzięki niej aparat aktywnie pomaga w wydechu, obniżając ciśnienie w odpowiednim momencie. Na komfort oddechowy wpływa w dużym stopniu responsywność aparatu, czyli to jak szybko zareaguje on na chęć  zrobienia wydechu. Aparaty ResMed wyposażone są w bardzo czułą ulgę wydechową, która stopniowo obniża ciśnienie podawane przez aparat, aby działać w zgodzie z fizjologicznym oddechem pacjenta.


Czas narastania „Rampa”

 

Jeżeli użytkownik ma problemy z zaśnięciem spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem w masce CPAP, możliwe jest uruchomienie opcji czasowego obniżenia ciśnienia na początku terapii. Funkcja AutoRamp dostępna w aparatach firmy ResMed, potrafi wykryć moment zaśnięcia i tym samym zapobiec wystąpieniu bezdechów na początku nocy.

 

Zmiana ustawień terapii

 

Jeżeli pomimo zastosowania opcji komfortu nadal istnieje problem z tolerancją terapii CPAP, warto zwrócić się z prośbą o pomoc do swojego lekarza. W takim wypadku często pomaga korekta ciśnień terapeutycznych lub w niektórych przypadkach zmiana typu terapii. Lekarz może zdecydować o zastosowaniu terapii stało / zmiennociśnieniowej lub wykorzystaniu aparatu klasy BiLevel - AirCurve 10 VAUTO. AirCurve 10 VAUTO sprawdza się szczególnie dobrze w momencie, gdy konieczne jest zastosowanie wyższych ciśnień terapeutycznych lub występują problemy z akceptacją terapii. Przez zastosowanie parametru PS – wsparcia ciśnieniowego każdego pojedyńczego wdechu, wysokie ciśnienie dostarczane jest jedynie w momencie, kiedy użytkownik najbardziej tego potrzebuje. Ponadto zmiana terapii na terapię aparatem typu VAUTO, może poprawić wskaźnik AHI, zmniejszyć przecieki, a co równie ważne wydłużyć sen z aparatem.

Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.