Aktualności

02/07/2021
Polisomnografia - na czym polega badanie snu?

Polisomnografia - na czym polega badanie snu?

Sen jest niewątpliwie jednym z najważniejszych procesów, jakie zachodzą w życiu człowieka. Warto więc zadbać, aby wypoczynek był zdrowy i efektywny. Niestety, wiele osób cierpi na zaburzenia snu. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć o poważnej chorobie.

Polisomnografia to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. Skutecznie monitoruje wszystkie procesy, jakie zachodzą w ciele pacjenta od momentu zasypiania do całkowitego wybudzenia. Na czym dokładnie polega badanie polisomnograficzne? Dlaczego warto się na nie zdecydować? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Polisomnografia - czym jest?

Polisomnografia to technika badania i rejestrowania najistotniejszych procesów, jakie zachodzą w ludzkim organizmie w czasie snu. Pozwala ocenić poszczególne stadia snu, poziom tlenu we krwi, wzorzec oddychania, czynność serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu. Badanie polisomnograficzne najczęściej przeprowadzane jest u osób cierpiących na bezsenność oraz zaburzenia oddychania.

Należy nadmienić, iż jest ono niezbędne w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby, jaką jest obturacyjny bezdech senny, jak również wielu innych schorzeń. Nie da się ukryć, iż polisomnografia to niezwykle skomplikowany i złożony proces, niemniej jednak warto się na nią zdecydować, szczególnie jeżeli w ciągu dnia towarzyszą nam uciążliwe objawy.

Jak przygotować się do badania polisomnograficznego?

Badanie polisomnograficzne, jak każde inne, wymaga odpowiedniego przygotowania. W większości przypadków jest ono wykonywane w warunkach szpitalnych. Aby ułatwić pacjentowi zaśnięcie najczęściej odbywa się w nocy. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski.

Osoba badana powinna bezwzględnie poinformować specjalistę o przyjmowanych lekach, które mogłyby sfałszować wynik badania. Ponadto bardzo ważne jest, pacjent w dniu badania nie spożywał alkoholu, napojów zawierających kofeinę, napojów energetycznych oraz środków ziołowych i nasennych. Nie zaleca się także spożywania obfitych posiłków. Dodatkowo wskazane jest, aby chory zabrał ze sobą wygodną piżamę (najlepiej rozpinaną) oraz własną kołdrę, co zdecydowanie ułatwi zaśnięcie. Należy dodać, że na badanie pacjent zgłasza się wieczorem.

śpiąca kobieta

Na czym polega badanie polisomnograficzne?

W skład badania polisomnograficznego wchodzą cztery podstawowe badania, odpowiedzialne za analizę różnych procesów zachodzących w organizmie pacjenta podczas snu.

  • Elektroencefalografia (EEG) bada bioelektryczne czynności mózgu. Elektrody umieszczone są na głowie pacjenta.
  • Elektrokardiografia (EKG) rejestruje czynność serca za pomocą elektrod przymocowanych do klatki piersiowej.
  • Elektromiografia (EMG) - to badanie, na podstawie którego oceniana jest praca mięśni i nerwów w czasie snu. Elektrody umieszczane są na kończynach dolnych i podbródku pacjenta.
  • Elektrookulogram (EOG) - polega na monitorowaniu ruchów gałki ocznej. Elektrody przyklejane są do skóry w pobliżu oczu.

W badaniu polisomnograficznym wykorzystuje się również inne sprzęty, monitorujące przebieg snu. Na ciele badanego umieszczany jest czujnik pulsoksymetryczny oraz aktygraf. W pobliżu ust mocowany jest czujnik temperatury i przepływu powietrza, jak również specjalny mikrofon, aby słyszeć, jakie dźwięki wydaje chory podczas snu. Dodatkowo na brzuchu i klatce piersiowej umieszczane są pasy oddechowe służące do rejestracji wysiłku oddechowego.

Wszystkie te elementy są rozmieszczone tak, aby nie krępowały ruchów osoby badanej, a co za tym idzie - umożliwiały swobodne wyjście do toalety, jeśli zajdzie taka potrzeba. Sen pacjenta monitoruje kamera. Aby badanie polisomnograficzne dało wiarygodny wynik, musi trwać co najmniej 6 godzin.

Badanie snu - wskazania

Jednym z najczęstszych wskazań do wykonania polisomnografii jest wyeliminowanie obturacyjnego bezdechu sennego. Bezdech senny polega na zwężeniu górnych dróg oddechowych, przez co przepływ powietrza do płuc zostaje utrudniony, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie zablokowany. Skutkuje to zaburzeniami oddychania w czasie snu. Nieleczone schorzenie niesie za sobą poważne skutki zdrowotne, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno tego lekceważyć.

Badanie snu należy bezwzględnie przeprowadzić jeśli towarzyszą nam objawy, takie jak: poranne bóle głowy, chroniczne zmęczenie, brak koncentracji i pamięci pomimo przespanej nocy. Polisomnografia jest także doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na bezsenność oraz mających problem z porannym wybudzeniem. Na podstawie badania opracowane jest także leczenie chrapania. Nierzadko badanie wykonuje się także u osób chorych na padaczkę. Należy dodać, że polisomnografia jest całkowicie bezpieczna i nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia.

Podsumowanie

Zaburzony rytm snu bez wątpienia niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji. W ciągu dnia mogą wystąpić objawy tj. obniżenie nastroju, zmęczenie, ospałość, brak koncentracji, pamięci, zaburzona motoryka. Z całą pewnością utrudnia to codzienne funkcjonowanie. Aby poznać główne przyczyny bezsenności, dobrze jest wykonać badanie snu.

Polisomnografia wykonywana jest u osób chrapiących, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego. Poza tym badanie jest również zalecane osobom, którym towarzyszą częste pobudki w nocy. Wynik badania polisomnograficznego jest rzetelny i wiarygodny, pod warunkiem, że trwa odpowiednią ilość czasu.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.