Aktualności

19/02/2021
Obturacyjny bezdech senny u kobiet

Obturacyjny bezdech senny u kobiet

Wielu osobom wydaje się, że na obturacyjny bezdech senny chorują wyłącznie panowie „z brzuszkiem” w średnim wieku. Nic bardziej mylnego! Na dwóch-trzech panów przypada jedna kobieta. W wieku powyżej 50 roku życia choruje aż 9% kobiet. Związane jest to ze zmianami w organizmie następującymi po menopauzie.

Coraz częściej do lekarzy zgłaszają się także młodsze dziewczyny. Według tego samego badania wśród nich choruje około 3% i wskaźnik ten mocno rośnie w trakcie ciąży, w czasie której następuje rozluźnienie tkanek związane ze zmianami hormonalnymi. Lekarze mają problemy z wczesnym rozpoznaniem problemu, ponieważ objawy zgłaszane przez kobiety są dość nieswoiste. Rzadziej zgłaszana jest senność i chrapanie, częściej pojawia się depresja, zespół niespokojnych nóg, bóle głowy i mięśni. 

Jak się okazuje bezdech senny u kobiet zazwyczaj przyjmuje też nieco inną formę niż u panów. Rzadziej mamy do czynienia z pełnym zatrzymaniem oddechu. Częściej są to spłycenia, ograniczenia przepływu i zaburzenia typu RERA, czyli wybudzenia spowodowane zwiększonym wysiłkiem oddechowym. Równocześnie panie zdecydowanie gorzej znoszą wszelkie zaburzenia oddechu i mocniej odczuwają negatywne skutki niedotlenienia

Prawda jest taka, że większość procedur diagnostycznych i leczniczych dla bezdechu sennego tworzona była z myślą o mężczyznach, którzy przez lata stanowili większość diagnozowanych osób. Dotyczy to w szczególności algorytmów, w które wyposażone są automaty CPAP. Dlatego firma ResMed postanowiła stworzyć zupełnie od nowa odrębny algorytm „For Her”, który jako jedyny na rynku dostosowany jest do specyficznych, kobiecych potrzeb.

Algorytm dla pań, obok standardowego, znajdziecie w urządzeniach serii AirSense AutoSet For Her oraz w podróżnym AirMini. Algorytm ten, w uproszczeniu, jest bardziej delikatny (mniejsze zmiany ciśnienia), ale szybciej reagujący, na bardziej subtelne zaburzenia oddechu (ograniczenia przepływu). Pomaga to zapobiegać wybudzeniom związanym z nagłą zmianą ciśnienia. Wprowadzone zostało ciśnienie bazowe, które zapobiega nasilonemu występowaniu zdarzeń odechowych w fazie snu REM u pań.. Spanie z tymi aparatami jest dla kobiet zdecydowanie bardziej komfortowe, a u wielu osób poprawiają się także efekty terapii.* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25682233

Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.