Aktualności

28/01/2021
Obsługa i właściwe serwisowanie aparatów CPAP

Po zakupie aparatu CPAP warto dowiedzieć się jak o niego prawidłowo dbać. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasza terapia będzie zawsze bezpieczna, a zakupiony sprzęt posłuży nam długie lata. 

Wymiana filtrów

W sprzedaży występują dwa rodzaje filtrów: standardowe i hipoalergiczne. Należy wymieniać je gdy zmieni się ich kolor, ale nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Filtr nie tylko zabezpiecza urządzenie przed zanieczyszczeniem, ale przede wszystkim chroni nasze płuca, więc nie warto na nim oszczędzać. Zanieczyszczony filtr może też negatywnie wpłynąć na pracę urządzenia.

Mycie akcesoriów

Akcesoria stosowane z aparatem CPAP należy regularnie myć, aby nie dopuścić do rozrostu na jego powierzchni niebezpiecznych bakterii lub grzybów i uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Regularnie czyszczona maska CPAP posłuży nam dłużej, ponieważ silikon ulega stopniowemu niszczeniu przy kontakcie z sebum (łojem skórnym - substancją wytwarzaną przez gruczoły łojowe). Do jej mycia wykorzystujemy specjalistyczne środki lub po prostu letnią wodę z mydlinami. Poduszkę w masce myjemy codziennie. Raz na tydzień myjemy całą maskę i nawilżacz, a rurę raz na 2 tygodnie. Do codziennej pielęgnacji masek polecamy także nawilżane chusteczki przeznaczone do sprzętu CPAP. Unikamy alkoholu i innych środków chemicznych, które mogą uszkodzić delikatny silikon. Nie ma potrzeby mycia samego aparatu CPAP. Przecieramy go tylko z kurzu suchą ściereczką.

Nawilżacz

Do uzupełnienia zbiornika nawilżacza rekomendujemy stosowanie wody destylowanej lub demineralizowanej. Dzięki temu unikniemy problemów z osadami i posłuży on nam dłużej. Wodę w nawilżaczu najlepiej wymieniać każdego dnia, dzięki czemu unikniemy ryzyka rozwoju drobnoustrojów w zbiorniku. Nigdy nie używamy urządzenia bez wcześniejszego napełnienia nawilżacza wodą. Zdecydowanie odradzamy dodawanie do wody olejków aromatycznych, czy innych dodatków. 

Maska CPAP

Maski CPAP należy traktować jako element eksploatacyjny, który należy regularnie wymieniać. Z czasem materiał z którego jest wykonana będzie się odkształcał i tracił sprężystość, co skutkować będzie nie tylko zmniejszonym komfortem, ale także niekontrolowanymi wyciekami powietrza. Maskę należy wymieniać co najmniej dwa razy w roku, lub częściej jeżeli zaobserwujemy zwiększoną ilość wycieków, zmianę koloru lub niepokojący zapach. Zamiast kupować całą maskę można także wymienić elementy, które zużywają się najszybciej, takie jak poduszka czy pasek.

Parametry terapii

Skuteczność prowadzonej terapii i ustawienia aparatu powinny być regularnie kontrolowane przez lekarza. Można to robić w trakcie wizyty lekarskiej zabierając ze sobą kartę pamięci z urządzenia lub skorzystać z Programu Opieki Zdalnej, dostępnego pod adresem https://terapiacpap.pl. Zapisując się do programu otrzymujemy możliwość skorzystania ze zdalnej kontroli terapii  i regulacji ustawień  dokonywanych przez wybranego przez nas profesjonalistę. Usługa jest możliwa dzięki wyposażeniu aparatów ResMed w moduł łączności bezprzewodowej.Wykonaj test

Wykonaj test i dowiedz się, czy
masz objawy Bezdechu Sennego

Przejdź do testu >>
Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się
z nami

Zobacz dane kontaktowe >>
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcja używania lub etykietą.